Psikiyatrik hastalarda olumlu temarüz amacıyla çarpıtılmış MMPI profillerinin incelenmesi
- Tez No: 1977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİN UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, psikiyatrik hastaların MMPI'da (Minne sota Çokyönlü Kişilik Envanteri) verdikleri olumlu temaruz profillere ilişkin bilgi sağlayabilmek ve eğer bulunabilirse, bu tür profillerin teşhisine yardımcı olabilecek örüntülerin, hem geleneksel geçerlik skalaları, hemde klinik skala örüntü- leri açısından, cinsiyet ve tanı kategorisi farklılıklarını da gözönüne alarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Ankara'da çeşitli hastanelerin psikiyat ri kliniklerinde yatan, psikotik ve nevrotik tanı kategori lerinden gelen, kadın ve erkek hastalar seçilerek (n s 40) iki kez MMPI uygulanmıştır. îlk uygulamada, hastalara standart yönergesiyle birlikte MMPI verilerek gerçek profilleri elde edilmiştir. İkinci uygulamada ise hastalara olumlu temaruz yapmaları ve kendilerini sağlıklı göstermeleri yolunda hazır lanmış bir yönergeyle birlikte tekrar MMPI verilerek temaruz profilleri elde edilmiştir. Daha sonra, örneklemin gerçek ve temaruz ortalama profilleri geleneksel geçerlik ve klinik skalalar açısından karşılaştırılmış ve örüntüleri açısından incelenmiştir. Bu karşılaştırmalar sonucu psikotik-erkek hastala rın olumlu temarüzde başarılı oldukları ve ortalama temaruz profilin gerek geleneksel geçerlik gerekse klinik skala örün tüleri açısından teşhis edilemediği görülmüştür. Psikotik ka dın hastaların temarüzde başarısız oldukları görülmüştür. Bubaşarısızlıkları, geleneksel geçerlik skalalarmdaki pato lojik örüntülerine bağlıdır. Nevrotik-kadm ve erkek has talar temarüzde başarılı olmuşlar, ancak ortalama temaruz profillerinin geleneksel geçerlik skalaları örüntüsü açı sından teşhis edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research was to investigate the fake-good MMPI profiles of psychiatric patients, by exami ning the validity and clinical scale configurations which would help to detect the fake-good profiles. Sexual and diagnostic group differences were taken into consideretion For this purpose the Turkish version of the Minne sota Multiphasic Personality Inventory was administered twice to male and female inpatients (n-40) from.the psychiatric clinics of several hospitals in Ankara. In the first administration, MMPI was administered to. patients. under standart instructions, and their true profiles were obtained. In the second administration, the patients were asked to simulate the healthy role, by a new instruction, and their simulated or fake-good profiles were obtained. The mean true profiles and the mean fake -good profiles of the sample were compared on traditional validity and clinical scales. Furthermore, the scale configurations were investigated. The results showed that the psychotic -male patients simulated normal profiles successfully, without being detected by traditional validity and clinical scales. Psychotic female patients were unsuccessful in simulation. Their lack of success was due to pathological patterns ontheir validity scales. The neurotic-male and female patie ents were successful in simulation, hovever1 their fake-good simulation could be detected by the traditional validity scale configurations "