Aromatik diaminler temelinde tetradentat salisilaldiminlerin Cu(ıı) ve Co(ıı) komplekslerinin sentezi, kinetik, spektral ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic and electrochemical properties of same metal complexes on the basis of tetradentate salcylaldimines derived from aromatic diamines
  1. Tez No: 197715
  2. Yazar: ÖMER KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AROMATİK DİAMİNLER TEMELİNDE TETRADENTATSALİSİLALDİMİNLERİN Cu(II) VE Co(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, KİNETİK,SPEKTRAL VE ELEKTROKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİNİNCELENMESİÖmer KAPLANÖZETBu çalışmada 3,5-di-tert-butil-2-hidroksibenzaldehit ile 1,2-bis-(o-aminofenoksi)etan, 1,4-bis-(o-aminofenoksi)bütan, 1,4-bis-(m-amino fenoksi)bütan,ve 1,4-bis-(p-amino fenoksi)bütan aminlerinden şekillenen Schiff bazı ligandı ileCu(II) ve Co(II) komplekslerinin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu veoksidasyon davranışları incelendi. Ligand ve komplekslerin yapılarını açıklamada,elementel analiz, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR ve 13C-NMR Spektrumu, magnetiksüsseptibilite, termogravimetrik Analiz (TGA) ve voltametri kullanıldı.Yapılançalışmalar sonucunda Cu(II)' nin ligantların tümüyle, Co(II) iyonlarının sadece ikitane ligantla kompleks oluşturduğu bulunmuştur. Cu(II) komplekslerinin CHCl3,DMSO ve DMF çözücülerinde alınan elektronik spektral değerlerine dayanarakbozuk tetrahedral yapıda olduğu söylenilebilir. Co(II) komplekslerinin elektronikspektrumları onların çözücü molekülleri ile koordinasyona girerek tetrahedralgeometrili katılma solvatlar oluşturduğu söylenebilir.Manyetik süsseptibilite ölçmeleri kobalt(II) komplekslerinin tetrahedralyapıda olduğunu göstermektedir. IR çalışmaları komplekslerde merkez Co(II)atomun ligantlarla onların O ve N atomları üzerinden bağlandığını ve bütünkomplekslerin koordine olmuş su molekülleri içerdiğini göstermiştir. Co(II)komplekslerinin CHCl3, DMSO ve DMF çözücülerinde alınan elektronik spektraldeğerlere dayanarak onların çözücü molekülleri ile pentakoordine veyahekzakoordine katılma kompleksleri olusturduğu söylenilebilir.53
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS, SPECTROSCOPIC AND ELECTROCHEMICAL PROPERTIES OF SAME METALCOMPLEXES ON THE BASIS OF TETRADENTATE SALCYLALDIMINES DERIVED FROMAROMATIC DIAMINESÖmer KAPLANSUMMARYIn this study we report the synthesis, spectroscopic, characterization and oxidationbehaviour of the Cu(II) and Co(II) complexes from Schiff Bases formed from 3,5-di-tert-butyl-2-hidroxybenzaldehyde (3,5-DTB) and 1,2-bis-(o-aminophenoxy)ethane, 1,4-bis-(o-aminophenoxy)butane, 1,4-bis-(m-aminophenoxy)buthane and 1,4-bis-(p-aminophenoxy)butane compounds.. On thebasis of electronic spectral data recorded in CHCl3, DMF and DMSO, the Cu(II)complexes have a distorted tetrahedral geometry in above solvents. The electronicspectra of the Co(II) complexes indicate that the solvent molecules are coordinatedwith metal ions giving tetrahedral adduct complexes. According electronic spectraldata recorded in CHCl3, DMF and DMSO Cu(II) complexes have a distortedtetrahedral geometry in these solvents.Manyetic susseptibility measurements indicate taht one Co(II) complexsdisplays tetrahedral geometry, IR studies indacate that in all complexes the centralCo(II) atom via their O and N atoms, coordinated with ligands and all complexeshave coordinated H2O molecules. Accordinig to the electronic spectral data of theCo(II) complexes obtained in the CHCl3, DMSO and DMF solvents it can be suggestthat these complexes are coordinated with solvent molecules formingpentacoordinated or hexacoordinated adducts compounds.54