Konjuge aromatik diaminler temelinde tetradentat salisilaldiminlerin bazı metal komplekslerinin sentezi, spektral ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic and electrochemical properties of same metal complexes on the basis of tetradentate salcylaldimines derived from conjugated aromatic diamines
- Tez No: 170380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi KONJUGE AROMATİK DİAMİNLER TEMELİNDE TETRADENTAT SALİSİLALDİMİNLERİN BAZI METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, SPEKTRAL VE ELEKTROKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Bedriye DEVECİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Eşref TAŞ Yü : 2005, Sayfa : 58 Bu çalışmada 1,8-diaminonaftalin ve salisilaldehit türevleri (3-CH3, 5-CH3, 3-OCH3, 5-OCH5, 3,5-di-tert- butil sübstitüe) temelinde bazı yeni N,N'-bis(salisiliden)-l,8-dianıinonaftil Schiff bazları ve onlarm Cu(II), Co(II) iyonlan ile kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapılan elementel analiz, spektroskopik (İR, UV/Vis ) ve manyetik süsseptibilite teknikleri ile karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Cu(H)' nin ligantlarm tümüyle, Co(II) iyonlarınm sadece dört tane ligantla kompleks oluşturduğu bulunmuştur. Komplekslerin manyetik momentum değerlerinin Cu(II) (1.41-1.67 B.M) ve Co(n) (1.87- 3.70 B.M.), bu iyonların spin momentum değerlerden daha düşük oldukları saptanmıştır. Cu(II) komplekslerinin CHC13, DMSO ve DMF çözücülerinde alman elektronik spektral değerlerine dayanarak bozuk tetrahedral veya trigonal bipiramidal yapıda olduğu söylenilebilir. Co(H) komplekslerinin elektronik spektrumlan onlarm çözücü molekülleri ile koordinasyona girerek kare piramit veya oktahedral geometrili katılma solvatlar oluşturduğu söylenebilir. Bu bileşiklerin elektrokimyasal davranışları DMF de incelendiğinde negatif potansiyel bölgesinde sadece C11L2 ve C0L4 komplekslerinde metal merkezli indirgenme prosesleri gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : N,N'-bis (salisiliden)-l,8-diaminonaftil ligantlan, Cu(II) ve Co(II) Kompleksleri, Spektroskopi, Elektrokimya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis SYNTHESIS, SPECTROSCOPIC AND ELECTROCHEMICAL PROPERTIES OF SAME METAL COMPLEXES ON THE BASIS OF TETRADENTATE SALCYLALDIMINES DERIVED FROM CONJUGATED AROMATIC DIAMINES Bedriye DEVECİ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc Prof. Dr. Eşref TAŞ Year : 2005, Page : 58 In this study a several new N,N'- bis(salicyKdene)-l,8-diaminonaphthyl Schiff bases derived on the basis of 1.8-naphthyldiamine and salicylaldehydes (3-CH3, 5-CH3, 3-OCH3, 5-OCH5, 3,5-di-tert-butyl substituted) and their Cu(H) and Co(II) complexes have been prepared. The compounds have been characterized by elemental analysis, spectroscopic (IR, UV/Visble ) and magnetic susceptibility techniques. It has been found that all ligands formed Cu(II) complexes, Co(II) ions are complexion only with four ligands. The obtained magnetic moments of Cu(D) (1.41-1.67 B.M) and Co(H) (1.87-3.70 B.M.) complexes were lower than those expected for spin only moments for these ions. On the basis of electronic spectral data recorded in CHC13, DMF and DMSO, the Cu(II) complexes have a distorted tetrahedral geometry or trigonal bipyramidal reometry in above solvents. The electronic spectra of the Co(II) complexes indicate that the solvent molecules are coordinated with metal ions giving square pyramidal or oktahedral adduct complexes. The study of the electrochemical behaviours of these kompexes revealed that only G1L2 and C0L4 complexes exhibit metal centered reduction processes in the negative potentials. KEY WORDS: N,N'-Bis(saUcyUdene)-l,8-diaminonaphthylene; Cu(II) and Co(II) Complexes, Spectroscopy, Electrochemistry 11