N-(metiltiosübstitüefenil)-3,5-di-tert-bütil-salisilaldeminlerin bakır(ıı) kompleksinin sentezi, spektroskopik ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis spectroscopic and electrochemical properties of cu (ii) complex with n-(methyltiosubstituephenly)-3,5-di-tert-butlysalicylaldemines
- Tez No: 197723
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
N-(METİLTİOSÜBSTİTÜEFENİL)-3,5-Dİ-TERT-BÜTİL-SALİSİLALDEMİNLERİN BAKIR(II)KOMPLEKSİNİN SENTEZİ, SPEKTROSKOPİK VE ELEKTROKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİNİNCELENMESİNazlı KONAKÖZETBu çalışmada 3,5-di-tert-bütil-2-hidroksi-benzaldehit ile 4-(metilmerkapto)anilin, 3-(metilmerkapto)anilin ve 2-(metilmerkapto)anilinlerden şekillenen Schiff bazı ligandı ve Cu(II) ile kompleksinin sentezi, spektroskopik karekterizasyonu ve oksidasyon davranışlarıincelendi. Ligand ve komplekslerin yapılarını açıklamada, elementel analiz, FT-IR, UV-Vis,1H-NMR ve 13C-NMR spektrumu, magnetik süsseptibilite ve voltametri kullanıldı. Böylece,elementel analiz değerleri, elektronik, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumlarından eldeedilen bütün veriler ligantların yapılarını kanıtlamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalarsonucunda Cu(II)'ın ligandların tümü ile kompleks oluşturduğu bulunmuştur. Cu(II)komplekslerinin CHCl3, DMSO ve DMF çözücülerinde alınan UV-Vis spektrumlarındagörünür bölgede 490-500 nm ve 640-690 nm aralıklarında omuz şeklinde düşük şiddetlibantlar da ortaya çıkmıştır. 470-500 (çok zayıf omuz) ve 670-690 nm (geniş belirgin omuz)aralıklarında gözüken düşük şiddetli bantlar bozuk tetrahedral simetrili ligand alanında d x 2 ï y 2ï® d xy , d x 2 ï y 2 ï® d xz,yz geçişlerine ait edilebilir.Cu(Lx)2 komplekslerinin oda sıcaklığında ölçülen manyetik süsseptibilite değerlerinegöre bulunmuş manyetik momentum ïeff değerleri 1.82-1.90ïB aralığındadır. Kare düzlemgeometrili tek çekirdekli Cu(II) komplekslerinin ïeff değerleri genellikle 1.82-1.95 ïBaralığındadır. Tetrahedral Cu(II) komplekslerinin ïeff değerleri 2.0-2.2 ïB aralığındadır. Bubilgiler ışığında sentezlediğimiz Cu(Lx)2 komplekslerinin karedüzlem veya bozuk tetrahedralyapılarda olduklarını söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS SPECTROSCOPIC AND ELECTROCHEMICAL PROPERTIES OF Cu(II) COMPLEXWITH N-(METHYLTIOSUBSTITUEPHENLY)-3,5-DI-TERT-BUTLYSALICYLALDEMINESNazlı KONAKSUMMARYIn this study it is analysed that the synthesis, spectroscopic, characterization andoxidation behaviour of the Schiff base ligands and Cu(II) complexes formed from 3,5-di-tert-butyl-2-hidroxybenzaldehyde and 4-(methylmercapto)anilin, 3-(methylmercapto)anilin, 2-(methylmercapto)anilin. The complexes and ligands have been characterized by elementalanalysis, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopy, magnetic susseptibility and cyclicvoltammetry techniques.In addition it has been found that all ligands formed Cu(II)complexes. According electronic spectral data recorded in CHCl3, DMF and DMSO Cu(II)complexes, the weak violence band like shoulder have been seen in range 490-500nm and640-690nm in visible regions. The weak violence band have been seen in range 470-500nm (avery weak shoulder) and 670-690nm (clear wide shoulder) indicated that the transition d x 2 ï y 2ï® d xy , d x 2 ï y 2 ï® d xz, yz in distorted tetrahedral symmetrical ligand field. It has been found ïeffvalues in range of 1.82-1.90 ïï¢ according the values measured magnetic susseptibilities of Cu(II) complexes in room temperature.Generally, the values ïeff square planar geometrical mononuclear Cu(II) complexes arein range of 1.82-1.95 ïï¢. The values ïeff tetrahedral Cu(II) complexes are in range of 2.0-2.2ïï¢According these information, we said that the structures of Cu(Lx)2 complexes should havebeen square planar or tetrahedral geometry.