Değişik bakteri suşları ile aşılanan soya bitkisinde tuzluluğun n2 fiksasyonu ve besin elementi alımına etkisi
The effect of soil salinity on nitrogen fixation and nutrient uptake of soybean inoculated with different bacteria strains
  1. Tez No: 197724
  2. Yazar: ELİF DİDEM GÜLLE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ALMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
DEĞİŞİK BAKTERİ SUŞLARI İLE AŞILANAN SOYA BİTKİSİNDE TUZLULUĞUNN2 FİKSASYONU VE BESİN ELEMENTİ ALIMINA ETKİSİElif Didem GÜLLEÖZETBu çalışma 2004 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde alçak tünel içerisindeyürütülmüştür.Bakteri aşılaması yapılarak tuzlu koşullarda yetişen soya bitkisi üzerinde incelenenparametreler gelişme fizyolojisi, azot fiksasyonu ve bazı besin elementleri alımı üzerineetkilerinin araştırıldığı bu çalışmada kısa dönem saksı çalışması yapılmıştır. Denemede A-3935 soya çeşidi; kullanılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesideneme alanından alınan ve 2 mm'lik elekten geçirilmiş toprak kullanılmıştır. Ekimle birliktebakteri aşılaması yapılmıştır. Kullanılan 1809, 11, 54, 543 ve 649 nolu bakteri suşları Toprakve Gübre Araştırma Enstitüsünden alınmıştır. Bitkilere; 0, 50, 100, 150 ve 200 mM NaCldozlarında olmak üzere tuz uygulaması yapılmıştır. Hasat sonunda bitkilerde köküstü aksamve kök kuru madde ağırlığı, azot fiksasyonu ve P, K, Fe, Mn, Cu, Zn içerikleri belirlenmiştir.Araştırma sonucunda artan tuz konsantrasyonuyla bitkilerde köküstü aksam ve kökkuru madde ağırlığı, azot fiksasyonunun azaldığı belirlenmiştir. Bitkilerin artan tuzkonsantrasyonlarında Cu hariç, P, K, Fe, Mn, Zn içeriklerinde çok az azalma gözlenmiştir.Yapılan uygulamalar sonucunda artan tuz konsantrasyonlarında bakteri aşılamasının olumlusonuç vermediği görülmüştür. Bakteri suşları karşılaştırıldığında sadece 54 nolu suşunaşılandığı bitkiler artan tuz konsantrasyonlarında az da olsa tölerans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SOIL SALINITY ON NITROGEN FIXATION AND NUTRIENTUPTAKE OF SOYBEAN INOCULATED WITH DIFFERENT BACTERIA STRAINSElif Didem GÜLLESUMMARYThis study was carried out at low tunnel in Harran Üniversity Agriculture Facultyresearch area.It short team experiment was conducted to investigate the effect of different saltconcentration on nitrogen fixation an nutrient up take of soybean inoculated with differentbacteria strains. In this study A-3935 soybean was used as a plant. The soil taken from HarranÜniversity Agriculture Faculty research area was a ground to pass through a 2mm sieve.Inoculation of bacteria was done at planting of soybean. The number of strains1089, 11, 54,543 and 689 bacteria obtained from The Institute of Soil and Fertile Research was used in thisstudy. The concentration of salts were applied plants rate of 0, 50, 100, 150 and 200 mM asNaCl.After harvesting above ground samples were analyzed to determine the nutrientcontent ( P, K, Fe, Mn, Cu and Zn ), and nitrogen fixation of soybean. Root dry matter wasalso weighed.The result showed that increasing salt concentrations decreased the above ground, rootdry matter and nitrogen fixation. There was not remarkable decrease on concentrations of P,K, Fe, Mn, Zn except Cu when salt concentrations increased.Bacteria inoculation did not increase the tolerance of soybean to increasing saltconcentration. A number strain 54 increased little bit the tolerance of soybean to saltcompared inoculated bacteria.