ANN-artificial neural networks and fuzzy logic models for cooling load prediction
Soğutucu yük tahmini için YSA-yapay sinir ağları ve bulanık mantık modelleri
- Tez No: 197766
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT AKKURT, Y.DOÇ.DR. GÜLDEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde binalarda enerji kullanımını tahmin etmek amacıyla yapay sinira ları ve bulanık mantık modelleri olu turulmu tur. Veriler Amerika Birle ikDevletleri (ABD), Hawaii'de bulunan 42 katlı bir ticari binanın so utma sistemindenso utucu yükü toplanarak ve ba ımsız saatlik iklim verileri ABD'nin ulusal klimadata merkezinden sa lanmı tır. Bu data her iki yapay sinir a ları (YSA) ve bulanıkmantık modelleri için e itme ve test etme amaçlı kullanılmı tır. Tropikal klima datasıkuru termometre sıcaklı ı, ya termometre sıcaklı ı, çi noktası sıcaklı ı, ba ıl nemyüzdesi, rüzgar hızı ve rüzgar yönünden meydana gelir. Hem girdi de i kenleri hemde çıktı de i keni olan merkezi chiller yük tüketimi yapay sinir a ları kullanılarakbulanıkla tırıldı ve bulanık üyelik fonksiyonları uygulandı. E er-o zaman yapısındakiMamdani bulanık kurallarına (32 kural) a ırlık merkezi durula tırması uygulandı.Bulanık modelin ortalama yüzde hata seviyesi % 11.6 (R2=0.88) ile yapay sinir a larımodelinin ortalama yüzde hata seviyesi % 10.3 (R2=0.87) olarak gerçekle ti.Chiller'ın küçük mevsimsel ve günlük de i iklikler gösterdi i tropik iklimlerde enerjikullanımının Bulanık model ile tahminlenmesi bu çalı mada ba arıyla gösterilmi tir.
Özet (Çeviri)
In this thesis Artificial Neural Networks (ANN) and fuzzy logic models of thebuilding energy use predictions were created. Data collected from a Hawaian 42storey commercial building chiller plant power consumption and independent hourlyclimate data were obtained from the National Climate Data Center of the USA. Thesedata were used in both ANN and the fuzzy model setting up and testing. The tropicalclimate data consisted of dry bulb temperature, wet bulb temperature, dew pointtemperature, relative humidity percentage, wind speed and wind direction.Both inputvariables and the output variable of the central chiller plant power consumption werefuzzified, and fuzzy membership functions were employed. The Mamdani fuzzy rules(32 rule) in If -Then format with the centre of gravity (COG; centroid)defuzzification were employed. The average percentage error levels in the fuzzymodel and the ANN model were end up with 11.6% (R2=0.88) and 10.3% (R2=0.87),respectively. The fuzzy model is successfully presented for predicting chiller plantenergy use in tropical climates with small seasonal and daily variations that makesthis fuzzy model.