Automatic matching of aerial coastline images with map data
Havadan alınan kıyı görüntülerinin harita verileri ile çakıştırılması
- Tez No: 197765
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Adı-Soyadı :Metin KAHRAMANOkul : zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı :Elektrik-Elektronik Mühendisli iProgramı :Elektronik ve Haberle me(Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı :Havadan Alınan Kıyı Görüntülerinin Harita Verileri ile Otomatikolarak Çakı tırılması.ÖZETHavadan alınan görüntülerinin harita verileri ile çakı tırılması haritacılık vehava araçlarının insansız seyri gibi uzaktan algılama uygulamalarında önemli bir yeralır. Bu i in gerçekle tirilebilmesi için gerekli olan en ayırt edici görüntüöznitelikleri, farklı kıyı bölütlerinin özgün yapılarıdır. Son yıllarda, kıyıgörüntülerinden kıyıları belirleme ve harita verileri ile çakı tırma konusunda çe itliara tırmalar yapılmı tır. Bu ara tırmalardan çıkarılan sonuçların, gürültühassasiyeti, kullanıcı gereklili i, de i mez ölçek ve yönelime ba lılı ı gibi zayıftarafları nedeniyle u ana kadar tam bir çözüme ula ılmadı ı görülebilir.Bu tezde, otomatik çoklu çözünürlüklü kıyı çıkarma ve dinamikprogramlamayı kullanan kıyı çakı tırma yöntemlerini içeren iki basamaklı biryordam önerilmektedir. Önerilen kıyı çıkarma yönteminde, deniz ve kara dokularıdalgacık görüntü gösteriminin birliktelik matrisi ve histogram özniteliklerikullanılarak bölütlenmektedir. Kıyılar, deniz bölgelerinin sınırları olarak belirlenir.Kıyı çakı tırma için, ekil tanımlayıcılar ara tırılmı ve dinamik programlamayıkullanan bir ekil çakı tırma yöntemi uyarlanmı tır. Önerilen otomatik kıyı belirlemeve kıyı çakı tırma yöntemleri Türkiye'nin Ege kıyısının vektör haritası üzerindedenenmi tir.
Özet (Çeviri)
Name :Metin KAHRAMANSchool : zmir Institute of TechnologyDepartment :Electrical and Electronics EngineeringMajor :Electronics and Communication (Master)Title of Thesis :Automatic Matching of Aerial Coastline Images with Map DataABSTRACTMatching aerial images with map data is an important task in remote sensingapplications such as georeferencing, cartography and autonomous navigation ofaerial vehicles. The most distinctive image features that can be used to accomplishthis task are due to the unique structures of different coastline segments. In recentyears several studies are conducted for detecting coastlines and matching them tomap data. The results reported by these studies are far from being a completesolution, having weak points such as poor noise sensitivity, need for user interaction,dependence to a fixed scale and orientation.In this thesis, a two-step procedure involving automatic multiresolutioncoastline extraction and coastline matching using dynamic programming have beenproposed. In the proposed coastline extraction method, sea and land textures aresegmented by using cooccurrence and histogram features of the wavelet imagerepresentation. The coastlines are identified as the boundaries of the sea regions. Forthe coastline matching, shape descriptors are investigated and a shape matchingmethod using dynamic programming is adapted. Proposed automatic coastlineextraction and coastline matching methods are tested using a vector map of theAegean coast of Turkey.