A critical analysis of the role of the women designers in the progess of industrial product design in Turkey since the 80s
1980 sonrası Türkiye'de endüstriyel ürün tasarımının gelişiminde kadın tasarımcıların etkisinin
  1. Tez No: 197786
  2. Yazar: MELEK ETİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstri ürünleri tasarımı Türkiye için oldukça yeni bir kavram olup,yakla ık kırk yıl önce mesleki e itiminin ba latılmasıyla gündeme gelmi tir. Gerçekanlamıyla endüstri ürünleri tasarımı eylemiyle ancak seksenlerden sonrakar ıla abilmekteyiz. Türkiye endüstrisi ihtiyaç duydukça yaygınla mı , ve onunlabirlikte geli mi tir.Sözkonusu bu çalı ma Türkiyedeki endüstri ürünleri tasarımı disiplinidahilindeki kadınların de i ik konumlarda etkin olmalarıyla bu disipline katkılarınınne ekillerde oldu unun vurgulanması ve bunun ı ı ında meslekteki akademik alandaya da prati inde yaptıklarının günümüz ve gelecek açısından de erlendirmesiniiçermektedir. Çalı manın esas odak noktası endüstiyel tasarim uygulayıcı kadınlarolup, özellikle onların yaptı ı katkılar göz önünde bulundurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial product design can be stated as rather a new concept for Turkeythat it has a history of almost forty years appeared as the introduction of thisprofession?s education. Barely after the 1980s we can talk about the industrialproduct design activity in its true sense. It got broader as needed by the Turkishindustry and developed parallel to this.This study examines the various roles and effects of women in the discipline ofindustrial product design in Turkey and is the evaluation of them for today andfuture of the discipline on the academic and practical grounds. This study?s mainconcern is the women practitioners of industrial design who were effectual in theevolving of this task.