From gender equality to gender justice: A critical discourse analysis in terms of gender equality in Turkey
Toplumsal cinsiyet eşitliğinden toplumsal cinsiyet adaletine: Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında eleştirel bir söylem analizi
  1. Tez No: 558208
  2. Yazar: ELİF BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma son yıllarda kadın konusunun, Türkiye'de yenimuhafazakar söylem tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninden kaydırılarak, toplumsal cinsiyet adaleti perspektifine adapte edilmesini konu almaktadır. Toplumsal cinsiyet adaleti, Türkiye'de yenimuhafazakar anlayış tarafından çok boyutlu olarak kullanılan dönüştürme politikasının kadın konusundaki yansımasıdır. Bu bağlamda çalışmada, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının yanlış sunularak toplumsal cinsiyet adaleti ile değiştirilmek istendiği görülmüştür. Teorik bir geçmişe ya da etkili bir argümana sahip olmamasının yanı sıra toplumsal cinsiyet adaleti, biyolojik indirgemeci bir yaklaşımla kadınlar ve erkekler arasındaki ataerkil toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üretir. Dinin, ailenin ve milliyetçiliğin yüceltilmesi ve desteklenmesini içeren Yeni Sağ hükümet politikaları toplumsal cinsiyet adaleti kavramı oluşturulurken yenimuhafazakarlar tarafından araçsallaştırılmıştır. Bu çalışma, toplumsal cinsiyet adaletinin, eşitlik yerine tamamlayıcılık ilkesine dayandığının ve Vatikan'ın dinsel yaklaşımından etkilenerek cinsiyet rollerine ilişkin olarak erkekler ve kadınlar arasındaki biyolojik farklılıkları vurguladığının, bununla birlikte Batı'daki toplumsal cinsiyet karşıtı hareketlerin stratejilerini de ithal ettiğinin altını çizmektedir. Feminist bakış açısından, eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak hazırlanmış olan bu çalışmanın amacı, toplumsal cinsiyet adaletinin kadın hakları ve eşitliği kavramlarıyla uyumsuzluğunu yenimuhafazakarların kadın üzerindeki söylemini analiz ederek ortaya koymaktır. Sonuç olarak bu çalışma, toplumsal cinsiyet adaleti yaklaşımının, tahakkümcü rolleri yeniden üreten ve toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışından uzaklaştıran özelliğiyle, yenimuhafazakarlığın temsilcilerinin güncel söylemlerine nasıl bir bağlam oluşturduğunu tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the shift in the axis of women's policies from gender equality to gender justice within the last years in Turkey. Gender justice is the reflection of the miscellaneous transformation policy of the neoconservative discourse on women's issues. The study demonstrates that gender justice is designed by the neoconservative discourse to eliminate the role of gender equality on women's policies, by its distortion. Lacking a theoretical background or an effective argument, gender justice reproduces patriarchal gender roles by promoting a biologically deterministic attitude towards the relationship between women and men. New Right government policies including the glorification and promotion of religion, family and nationalism are instrumentalized by the discourse within the formulation of gender justice. The study remarks that gender justice, grounds on the principle of complementarity instead of equality and emphasizes biological differences between men and women on gender roles influenced by the religious approach of the Vatican, along with strategies imported from anti-gender movements of the West. The objective of this study which is conducted with the method of critical discourse analysis from a feminist perspective is to demonstrate the inconsistency of gender justice with the notions of women's rights and equality, analyzing the discourse of neoconservatives on women. As a result, this study discusses how gender justice approach constitutes a context for the current discourse of the representatives of neoconservatism, with its characteristics that realize the transformation against gender equality and reproduce hegemonic gender roles.