Kil-polimer kompozitlerinin elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrorheological properties of polyaniline-pumice composite
  1. Tez No: 197818
  2. Yazar: MEHMET ÇABUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
iiiÖZETPolianilin-Pomza Kompozitinin Elektroreolojik Özelliklerinin İncelenmesiElektroreolojik (ER) akışkanlar genellikle yalıtkan yağ içerisinde yüksek polarlanmaözelliğine sahip kolloidal taneciklerden oluşan süspansiyonlardır. ER akışkanlar birelektrik alan uygulandığında katı hale geçebilme, elektrik alan uzaklaştırıldığında iseçok kısa bir sürede ve tekrarlanabilir olarak sıvı hale geçebilme gibi oldukça önemlireolojik davranışlar sergilerler. Bu ER davranış, şok absorplayan cihazlar, debriyajsistemleri, hidrolik subablar ve titreşim sönümleyiciler gibi birçok mühendislikuygulamalarında kullanışlı olabilir.Bu çalışmada, polianilin ve polianilin/pomza kompoziti serbest radikalpolimerizasyon yöntemiyle sentezlendi. Polianilin, pomza ve kompozitinkarekterizasyonları FT-IR, SEM, UV, X-ray difraksiyon ve iletkenlik analizleri ileyapıldı. Polianilin, pomza ve kompozitin yalıtkan silikon yağı içerisinde çeşitliderişimlerde süspansiyonları hazırlandı. Hazırlanan süspansiyonların ER aktiviteleriincelendi. ER aktivite üzerine derişim, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, viskozite,frekans ve kayma geriliminin etkileri araştırıldı. Sonuç olarak, iletken polianilin ileyalıtkan pomzanın kompoziti oluşturularak yarı iletken bir kompozit sentezi yapıldı.Oluşturulan kompozitin elektroreolojik aktivite gösterdiği ve en yüksekelektroreolojik aktivitenin %3 derişimde hazırlanan süspansiyonda oluştuğu görüldü.Anahtar Kelimeler : Elektroreolojik akışkan, kompozit, polianilin, pomza
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTInvestigation of Electrorheological Properties of Polyaniline-Pumice compositeElectrorhoelogical (ER) fluids generally consist of highly polarizable colloidalparticles suspended in insulating oil. ER fluids, display remarkable rheologicalbehaviour, being able to convert rapidly and repeatedly from a fluid to a solid whenan electric fields is applied or removed. This ER behaviour can be useful innumerous enginering applications such as shock absorbers, clutches, hydraulicvalves and dampers.In this study, polyaniline and compozite of polyaniline/pumice were synthesised byfree radicalic polymerisation. Polyaniline, pumice and compozite werecharacterised by FT-IR, SEM , UV , X-ray diffraction and conductivemeasurements. Suspensions of polyaniline, pumice and compozite were prapared ininsulating silicone oil. ER activity was observed for all these suspensions. Theeffects of concentration, shear rate, electric field force, viscosity , frequency andshear stress onto ER activities of suspensions were investigated. As a result,prepared of semiconducting composite from conducting polyaniline and insulatingpumice. Polyaniline, pumice and composite suspensions were shownelectrorheological activitiy. The highest ER activity was observed to %3 compositesuspension concentration.Key Words : Electrorheological fluids, compozite, polyaniline, pumice