Nesne tanıma ve aralarındaki topolojik ilişkilerin semantik düzeyde incelenmesi
Object recognition and determining the topological relations in between semantically
  1. Tez No: 197857
  2. Yazar: FİLİZ SOYKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAVİT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi, Nesne Tanıma ve Aralarındaki Topolojik lişkilerinSemantik Düzeyde ncelenmesi, Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü,Bilgisayar Mühendisliği Anabilim DalıSon zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle fazlalaşan dijital görüntülereistenildiğinde erişebilmek için görüntülerin belli özelliklere göre analiz edilmeleri vesınıflandırılmaları gerekmektedir. Ayrıca yapay zeka alanındaki gelişmeler robotendüstrisindeki son yıllarda gören ve nesneleri tanımaya çalışan robotlar üzerindekiçalışmalara yol göstermiştir. Görüntü analizi yapabilen akıllı sistemler ve robotlargeleceğin teknolojileri olarak kabul edilmektedirler.Bu tezde görüntü tanımından itibaren ele alınmış, işleme aşamaları, sınıflamayapmada ve akıllı görme sistemlerinde kullanılan nesne tanıma sistemleri incelenmiştir.Nesnelerin farklı özelliklerine tanıma yapan sistemlerden örnekler verilmiş, nesnelerarası topolojik ilişkiler ve bunların mantıksal ve semantik olarak ifadeleri incelenmiştir.Temel geometrik şekiller üzerinde sınıflama yapan bir de uygulama geliştirilmiştir.Bu tez 2005 yılında yapılmıştır ve 70 sayfadan oluşmaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Görüntü işleme, nesne tanıma, bilgisayarla görme, şekiltanıma, topolojik ilişkiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. Thesis, ?Object Recognition and Determining the TopologicalRelations in Between Semantically?, Trakya University, Graduate School of Naturaland Applied Sciences, Department of Computer Engineering.To access the digital images which are increased in a great amount in the lastyears with the growth of the technology when needed, they have to be analysiedregarding some of their features and classified. Besides, the development in artificialintelligence has led to the intensive research on robots having ability to see andrecognize the objects around them in robotics industry. Smart systems and robots whichare capable of doing image analysis are accepted as the technologies of the future.In this thesis, image concept is held from description, processing techniques,object recognition systems used in classification and smart vision systems areexamined. Recognition systems using different spesifications of the objects areexampled, topological relations between objects and their logical and semantic modelsare examined. Also, a basic geometrical shape classification application is implemented.This thesis is done in 2005 and consists of 70 pages.KEYWORDS: Image processing, object recognition, computer vision, shaperecognition, topological relations.