Uykulu sürücü belirleme süreci
Drowsy driver detection system
  1. Tez No: 197902
  2. Yazar: SEZGİN HAYIRLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile uykulu sürücü belirleme teknikleri araştırılmıştır. Araç içinde sürücübölgesine yerleştirilmiş bir kameradan alınan görüntüler ile sürücünün baş ve gözhareketleri incelenmiş, sürücünün uyku halinin belirlenmesine çalışılmıştır.Alınan görüntülerle sürücü baş hareketleri takibi ile yüz bölgesi tespit edilmektedir.Daha sonra yüz bölgesi içinde gözler bulunarak gözlerin durumu belirlenmektedir.Gözlerin durumunun belirlenmesi için iki yöntem kullanılmıştır. Göz bölgesindekiyoğunluk değişimlerinin incelenmesi ve YCbCr renk modeli kullanılarak ten rengiolmayan bölgelerin ayrıştırılması yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Her iki göziçin de ardı ardına göz kırpma süresinden daha uzun, kapalı durumu belirlenmesiile sürücüye sesli uyarı verilmektedir. Sistem aynı zamanda, gözlerin yerininbulunamaması veya gözleri açık uyuyan sürücüler için uzun süre göz kırpılmamasıdurumlarında sürücüye uyarı vermektedir.Gece sürüşleri için ışık kaynağı kullanılmaktadır. Işık kaynağı, araç içinde,sürücünün yüzünün yeterince ışık alabileceği şekilde yerleştirilmektedir. Işıkkaynağının sürücünün gözlerini rahatsız etmemesi için filtre kullanılmaktadır.Sistemde, saniyede 30 tane 320x240 çözünürlüğünde resim yollayabilen, LogitechQuickcam Express bilgisayar kamerası kullanılmaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: uykulu sürücü, YCbCr, göz durumuDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet DEMİRER, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik veElektronik Mühendisliği Anabilim Dalıi
Özet (Çeviri)
In this study, tecniques for detecting drowsy driver has been investigated. Thesystem uses a webcam camera to determine the driver?s eye state and headmotion for warning the driver when drowsy driver is detected. The camera islocated behind the steering wheel in the vehicle.The system determines the driver?s face area with using head motion. Thendetermines the eye area in the face area. Finally the system determines the eye?sstate. Two methods are used to determine eye?s state. First method measuresdistance between the intensity changes in the eye area and second methodmeasures distance between the center of the non-skin area. In such a case whenclose eye is detected, sound warning is used to alert the driver. The system is alsoable to detect when the eyes cannot be found.The system uses desk lamp for travelling at night. The lamp is used with filter toprotect the eyes from a distracting light. The system runs with Logitech QuickcamExpress webcam using 320x240 size images with 30 fps video.KEYWORDS: drowsy driver, YCbCr color space, eye stateAdvisor: Assistant Professor. Mehmet DEMİRER, Hacettepe University, Electricaland Electronics Engineering Departmentii