Video görüntüleri yardımıyla uykulu sürücülerin tespiti
Detection of drowsy drivers via video images
  1. Tez No: 598273
  2. Yazar: SERAP KÜÇÜKMANİSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sürücü hataları kaynaklı trafik kazaları diğer kaza sebeplerine göre daha çok can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Bu tür kazaların başlıca sebepleri olarak dikkatsizlik, uykusuzluk, kurallara uymama, hız limitlerine uymamak ve alkollü araç kullanmak gösterilebilir. Sürücü hataları kaynaklı kazaların azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmakta, yöntemler geliştirilmekte böylece günden güne iyileşen teknolojik destek sağlanmış olmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında dikkatsizlik ve uykusuzluk nedeniyle oluşabilecek kazaların önüne geçmek amacıyla özgün bir sürücü yorgunluk tespit sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem şerit işareti tespiti ve uykulu sürücü tespiti aşamaları olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Deneysel sonuçlar tez kapsamında önerilen yöntemin yüksek doğrulukla uykulu sürücüleri tespit edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents caused by driver errors cause more loss of life and property than other accidents. The main reason for such accidents are carelessness, drowsiness, non-compliance with the rules, failure to comply with speed limits and drink driving. Various studies are carried out to reduce accidents caused by driver errors, and methods are developed so that day-by-day technological support is provided. In order to prevent accidents due to carelessness and drowsiness, a novel driver drowsiness detection system is developed. The developed method consists of two stages: lane marking detection and drowsy driver detection. Experimental results show that the proposed method can detect drowsy drivers with high accuracy.