Drowsy driver detection using image processing
Görüntü işleme ile uykulu sürücü tespiti
  1. Tez No: 368798
  2. Yazar: ARDA GİRİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY PARNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez uykulu sürücü tespiti üzerine odaklanmıştır ve sürücünün durumunu yüksek bir performansla tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bir çok insanın yaşamını yitirdiği veya sakatlandığı trafik kazalarının ana sebeplerinden biri de uykulu araç kullanımıdır. Uykulu sürücü tespit yöntemleri sürücünün performansına veya sürücünün durumuna odaklananlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sürücünün durumuna odaklanan yöntemler de, fizyolojik sinyalleri kullananlar veya bilgisayarla görmeyi kullananlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bu tezde sürücü verisi kamera ile kaydedilen video dilimleridir ve önerilen yöntem, sürücünün durumunu tespit etmek için bilgisayarla görmeyi kullanan yöntemler grubuna aittir. Sürücünün uyanık ve uykulu olmak üzere iki durumu vardır. Kaydedilen video dilimleri analiz edilir, görüntü işleme teknikleriyle göz bölgeleri bulunur ve bulunan göz bölgeleri yapay sinir ağları kullanılarak oluşturulan sağ ve sol göz sınıflandırıcılarına girdi olarak verilir. Sinir ağları sağ ve sol gözleri açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere sınıflandırır. Video dilimi boyunca bütün göz durumları birleştirilir ve sürücünün durumu uyanık veya uykulu olmak üzere tahmin edilir. Önerilen yöntem 30 saniyelik video dilimleri üzerinde test edilmiştir. Sürücü durumu tespit yönteminin başarı oranı %99.1'dir ve göz durumu tespit yönteminin başarı oranı %94'tür. Bu sonuçlar literatürdeki sonuçlarla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on drowsy driver detection and the objective of this thesis is to recognize driver's state with high performance. Drowsy driving is one of the main reasons of traffic accidents in which many people die or get injured. Drowsy driver detection methods are divided into two main groups: methods focusing on driver's performance and methods focusing on driver's state. Furthermore, methods focusing on driver's state are divided into two groups: methods using physiological signals and methods using computer vision. In this thesis, driver data are video segments captured by a camera and the method proposed belongs to the group that uses computer vision to detect driver's state. There are two main states of a driver, those are alert and drowsy states. Video segments captured are analyzed by making use of image processing techniques. Eye regions are detected and those eye regions are input to right and left eye region classifiers, which are implemented using artificial neural networks. The neural networks classify the right and left eye as open, semi-closed or closed eye. The eye states along the video segment are fused and the driver's state is predicted as alert or drowsy. The proposed method is tested on 30-second- long video segments. The accuracy of the driver's state recognition method is 99.1% and the accuracy of our eye state recognition method is 94%. Those results are comparable with the results in literature.