Yeraltı güç kablolarının bilgisayar destekli analizi
Computer aided analysis of underground power cable
- Tez No: 197923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada yeraltı güç kabloları konusunu öğretmek amacıyla, modern öğretmeyaklaşımları kullanılarak tasarlanan, POWCABGUI bilgisayar simülasyon programısunulmaktadır. Yeraltı güç kabloları ile ilgili yapılan çalışmalarda, IEC 60287 standartlarınadayanan, farklı ve uzun analitik işlemler kullanılmaktadır. Dolayısıyla kablo parametrelerininhesaplanması veya ısıl analizlerinin gerçekleştirilmesi çok uzun zaman almaktadır. Kabloyapısındaki veya tesis durumlarındaki herhangi bir değişme tüm bu hesaplamaların yenidenyapılması anlamına gelmektedir. Bu problemleri ortadan kaldırmak ve yeraltı güç kablolarınınçeşitli işletim şartları altındaki akım taşıma kapasitesini (Ampasite) analiz etmek amacıylaMatlab tabanlı , Grafik Arayüzlü (GUI) bir simülasyon programı geliştirme ihtiyacıduyulmuştur. Kullanıcılar, POWCABGUI programını kullanarak, güç kablolarınınparametrelerini farklı işletim ve tesis durumları için kolay bir şekilde hesaplayıp, görsel olarakinceleyebilir. Programın, aynı zamanda kararlı durum ve geçici durum ısıl analizlerini deyapabilme yeteneği vardır. Bununla birlikte kullanıcı, işlemleri, yönlendirici açıklamaçubukları ve figürler yardımıyla kolay bir şekilde gerçekleştirir. Böylece POWCABGUI,kullanıcıların yeraltı güç kablolarını etkin bir şekilde öğrenmelerini sağlamış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents POWCABGUI computer simulation program that wasdesigned by using modern teaching approaches in order to teach underground power cables.Different and long analytical processes based on IEC 60287 standards in studies onunderground power cables. Any variation in cable structure or installation condition will needall these calculations to be done again. With a view to eliminate these problems, a MatlabGraphics User Interface (GUI) simulation program POWCABGUI was established to analyzethe current carrying capacity (ampacity) of underground power cables under varies operationconditions. Users can compute and examine the rating of power cables, under differentoperating and install conditions and type-size of cables, simply and visually by usingPOWCABGUI. Moreover, program has the ability to do steady state and transient analysis.Also user can easily carry out the procedures of program by using guidelines of collimatortext stick and figures. Thus, POWCABGUI allows the users to effectively learn the rating ofunderground power cables.