Method for increasing the ampacity of medium voltage underground cables
Orta gerilim yer altı kablolarının ampasitesini artırma yöntemi
- Tez No: 799316
- Danışmanlar: Prof. Dr. KEVORK MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Elektriği bir iletim veya dağıtım şebekesi üzerinden iletmek için havai enerji hatları veya yer altı enerji kabloları kullanmak mümkündür. Havai hatlar en ucuz seçenek olduğundan, genellikle önce denenir. Yer altı kabloları, rüzgar ve diğer çevresel faktörlerden kaynaklanan hasarlara karşı daha az duyarlı oldukları için havai elektrik hatlarından daha güvenilirdir. Daha kompakt olmalarının yanı sıra çekici bir alternatiftirler. Elektrik hizmet sağlayıcıları, artan küresel elektrik talebini karşılamak için mevcut varlıklarının büyük bir bölümünü yüksek bir kullanım oranına, hatta aşırı yüke maruz bırakmak zorunda kalmışlardır. İstasyonda çalışan teknik ve mühendislik personeli, güvenliği artırarak ve en büyük miktarda elektrik gücünün iletimini sürdürerek elektrik beslemesini sürdürmeye ve riskleri azaltmaya çalışırken bu ağla ilgilenmekle görevlendirilir, böylece en büyük miktarda kablo kapasitesi olabilir. kullanılmış. Bu çalışmanın amacı, güç kablolarının akım kapasitesini belirleyen çeşitli parametreleri dikkate alan, kabloların dinamik değerlerinin kullanımını kolaylaştırmak için uygulanabilecek bir model oluşturmaktır. Dinamik derecelendirme ile, elektrik sağlayıcı mevcut ve yeni müşterilere elektrik sağlamaya devam edebilir ve bu da artan varlık kullanımıyla sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
It is possible to use either overhead power lines or underground power cables to transmit electricity through a transmission or distribution network. Since overhead lines are the cheapest option, they are typically tried first. underground cables are more dependable than overhead power lines because they are less susceptible to damage from wind and other environmental factors. In addition to being more compact, they are an attractive alternative. Electricity service providers have been forced to subject a large portion of their existing assets to a high utilization ratio, even into overload, in order to meet the rising global demand for electricity. The technical and engineering staffs working in the station are assigned to deal with this network while trying to maintain the electricity supply and reduce risks by increasing safety and maintaining the transmission of the largest amount of electrical power so that the largest amount of cable ampacity can be used. The aim of this study is to create a model that can be implemented to facilitate the use of dynamic ratings of cables, which take into account various parameters that determine the current ampacity of power cables. With dynamic rating, the electricity provider can continue to supply existing and new customers, resulting in increased asset utilization.