Birincil seviyeli rockwell sertlik standardı makinesi tasarımı
Design of primary rockwell hardness standard machine
- Tez No: 197924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT OYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilimin ve teknolojinin bütün alanlarında yapılan ara tırmalar ve geli tirmeler içinbüyüklüklerin do ru ve hassas bir ekilde ölçülmesi büyük önem ta ır. Günümüzde, hassasölçüm yapan cihazlar, bilimsel ara tırma laboratuvarları ve metroloji enstitüleri tarafındansürekli kullanılmaktadırlar. Bu tezde, metal malzemelerin Rockwell Sertli i'nin do ru vehassas bir ekilde ölçülmesi ele alınmı ve birincil seviyeli Rockwell Sertlik StandardıMakinesi tasarımı anlatılmı tır. Bu tasarımda, batıcı uca etki eden kuvvet kayna ı olarak ölüa ırlıklar kullanılmasına ve dalma derinli inin laser enterferometre optik sistemiyleölçülmesine karar verilmi tir. Ayrıca test döngüsünün ölçüm de erlerine etkisinin önemlioldu u öngörülmü , bu döngünün kontrolünü sa lamak için kuvvet uygulamamekanizmasının bir kuvvet dönü türücüsüne ba lanarak kuvvet uygulama zamanları kontrolaltında tutulmu tur.Tez çalı ması, TÜB TAK-UME (Ulusal Metroloji Enstitüsü) bünyesinde bulunan KuvvetGrubu Laboratuvarlarından Sertlik Laboratuvarı'nda gerçekle tirilmi tir. Halen devametmekte olan bu çalı mada 0,2-0,3 Rockwell birimi ölçüm belirsizli i ile ülkemizin ulusalRockwell Sertlik Standardının olu turulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to measure some quantities precisely and accurately for research anddevelopment in all fields of science and technology. Nowadays, precision measurementdevices are used in scientific reserach laboratories and national metrology institutes. In thisthesis, precise and accurate Rockwell Hardness measurement of metal materials is mentionedand a Primary Rockwell Hardness Standard Machine design is interpreted. In this design, ithas been decided to use dead-weights as source of force acting on the indenter and to measuredepth of indentation by making use of a laser interferometer optic system. Furthermore, it isexpected that testing cycle has significant effects on measurement results and a forcetransducer is used to tie up all force application mechanism to control the testing cycle and alldwell times of load applicationsThis study has been performed in Hardness Laboratory, a sub-laboratory of ForceMeasurements Laboratory of TUBITAK-UME, Turkish Scientific and Technical ResearchCenter-National Metrology Institute of Turkey. The project is still going on and it is aimed toestablish the Turkish national Rockwell Hardness Standard with a measurement uncertaintyabout 0,2-0,3 unit of Rockwell.