Seçilmiş zeytin çeşitlerinin mekanik hasadına yönelik bazı özelliklerin saptanması
The establishing some properties of selected kinds of olives towards to mechanic harvesting
- Tez No: 197971
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, seçilen zeytin çeşitlerinin olgunlaşma zamanına bağlı olarakmekanik özelliklerinin (kopma kuvveti, sıkıştırma kuvveti) ve fiziksel özelliklerinin(nem, renk, boyut, toplam şeker) değişimi incelenmiştir. Bu amaçla Gemlik, Domatve Yerli çeşitleri kullanılmıştır. Olgunlaşmanın mekanik ve fiziksel özelliklerüzerindeki etkileri Tesadüf Parsellerinde Faktöriyel Deneme Planına (tek faktörlü)göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, ortalamalar arasında fark olup olmadığı daDUNCAN testi ile karşılaştırılmıştır.Gemlik çeşidinde hasat döneminde ortalama nem miktarı %64.92; Domat%65.17; Yerli %67.05; sıkıştırma kuvveti Gemlik 47.98 N; Domat 63.62 N; Yerli29.46 N;.ve elastisite modülleri ortalama olarak sırası ile 1.68 N/mm2; 2.25 N/mm2;0.88 N/mm2 ;bulunmuştur. Ortalama kopma kuvveti Gemlik çeşidi 5.52 N; Domat5.50 N; Yerli 5.480 N; Gemlik çeşidi ortalama et/çekirdek oranı 5.43; Domat 4.90;Yerli 3.59 olarak bulunmuştur Domat, Gemlik ve Yerli çeşitlerinde hasat süresiboyunca ortalama şeker miktarları ise sırası ile % 2.7; 4.12; 5.23 olarak bulunmuştur.Anahtar Kelimler :Zeytin, Mekanik özellikler, Fiziksel özellikler, Hasat, OlgunlukZamanıI
Özet (Çeviri)
In this study, selected kinds of olives mechanically (rupture and compressionforce) and physcially properties (moisture, colours, dimension, total sugar) wereexamined according to ripening time. For this reason, kinds of Gemlik, Domat andYerli were used. The effect of ripening time on mechanic and physcial propertieswas estimated according to the plan on Coincidence Subdivide Elemental Test (withone element). In addition, whether there is a difference between averages wascompared with DUNCAN test.The kind of Gemlik, in the harvest time, has averagely 64.92 % moisture, forDomat ıts moisture percentage is 67.05.%, for Yerli its percantage is 67.05 %.Regarding comporassion force, averagely for Gemlik, 47.98 N, for Domat 63.62 N,for Yerli, 29.46 N were measured. Their elastiste modüls are, averagely, 1.68N/mm2, 2.25 N/mm2, 0.88 N/mm2 respectively.Average rupture forces weremeasured as for Gemlik N, for Domat 5.50 N, for Yerli, 5.480 N. Average flesh tostone weight rates (F/S) were measured as for Gemlik 5.43, for Domat 4.90, for Yerli3.59. Throughout harvest time their average total sugar rates were measured as forDomat 2.7 %, for Gemlik 4.12 %, for Yerli 5.23 %.Key words :Olive, Mechanical properties, Physical properties, Harvesting, RipeningtimeII