Diyarbakır yöresindeki bazı mermer türlerine uygulanan dolgu yöntemlerinin performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of the filling methods applied to some marble in Diyarbakır region
  1. Tez No: 198049
  2. Yazar: SÜMEYRA CEVHEROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
D YARBAKIR YÖRES NDEK BAZI MERMER TÜRLER NE UYGULANANDOLGU YÖNTEMLER N N PERFORMANSLARININ DEĞERLEND R LMESSümeyra CEVHEROĞLUBu çalışmada Diyarbakır Bölgesi'nde yoğun olarak üretimi yapılan kireç taşıkökenli Orient Pink, Sand Wave ve Tigre Bej grubu mermerlere uygulanan dolguyöntemlerinin performans değerlendirmesi yapılmıştır. Mermerin fiziksel ve mekaniközelliklerinin uygulanan yöntemleri nasıl etkilediği laboratuar çalışmaları ile ortayakonmuştur. Bununla birlikte dolgu yöntemlerinin taşın işleme maliyetini ne kadararttırdığını belirlemek amacı ile maliyet analizi yapılmıştır. Ayrıca doğal taşlarauygulanacak dolgu yönteminin başarısına etki eden doğal taşla ilgili özellikler (fizikselve kimyasal yapı, doku, dolgu uygulama biçimi) ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION OF THE FILLING METHODS APPLIED TOSOME MARBLES IN D YARBAKIR REGIONSümeyra CEVHEROĞLUIn this study, performance of the filling methods that were applied on the limestoneorigined marbles which are widely produced in Diyarbakır Region such as Orient Pink,Tigre Beige and Sand Wave were evaluated. It was pointed out with laboratoryresearches that how the physical and rock mechanical properties of the marbles affectedby the applied filling methods. Furthermore, a cost analysis was carried out todetermine how much the filling methods increase processing cost of the marble. Also thefactors i,e., physical and chemical properties, texture and filling methods, affect theeffectiveness of the filling methods were explained in details.