Kayısı şarabı üretimi üzerine bir araştırma
A study on apricot wine production
- Tez No: 198048
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT CABAROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİKAYISI ŞARABI ÜRETİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMAEvren FİLİZÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜGIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDanışman : Doç. Dr. Turgut CABAROĞLUYıl : 2005, Sayfa: 49Jüri : Doç. Dr. Turgut CABAROĞLUProf. Dr. Ahmet CANBAŞDoç. Dr. İbrahim HAYOĞLUBu çalışmada, Malatya'da yetiştirilen Hacıhaliloğlu, Hasanbey ve Kabaaşıkayısı çeşitlerinin şarap üretimine elverişlilik durumları araştırılmıştır. Kayısılar birparçalayıcıdan geçirilerek pulp elde edilmiş, pulplara yüksek sıcaklıkta kısa sürepastörizasyon işlemi uygulanmış (85 ºC'de 1 dakika), pektolitik enzim (100 mg/lPectolase 3 PA, 25 ºC'de) ilave edilmiş ve ardından pulplar süzülmüştür. Elde edilenşıralara su, asit ve şeker ilavesi yapılarak bileşimleri ayarlanmış ve maya ilaveedilerek alkol fermantasyonuna bırakılmıştır. Elde edilen şaraplar 6 aydinlendirildikten sonra süzülmüş, şişelenmiş ve kimyasal ve duyusal analizleriyapılmıştır.Çeşitlerin başlangıçtaki şeker ve asit miktarları ile şıra verimleri dikkatealındığında şarap üretimi için en uygun çeşit Kabaaşı olmuştur. Şaraplarda alkolmiktarının Hacıhaliloğlu çeşidinde %8.67 (h/h), Hasanbey çeşidinde %9.98 (h/h),Kabaaşı çeşidinde %9.98 (h/h), toplam asit miktarının Hacıhaliloğlu çeşidinde 6.31g/l, Hasanbey çeşidinde 5.92 g/l, Kabaaşı çeşidinde 6.44 g/l, toplam şeker miktarınınHacıhaliloğlu çeşidinde 14.4 g/l, Hasanbey çeşidinde 5.6 g/l, Kabaaşı çeşidinde 4.8g/l, uçar asit miktarının Hacıhaliloğlu çeşidinde 0.88 g/l, Hasanbey çeşidinde 0.62g/l, Kabaaşı çeşidinde 0.80 g/l olduğu tespit edilmiştir.Şarapların kimyasal ve duyusal analiz sonuçlarına göre, Hacıhaliloğlu veKabaaşı çeşitlerinin Hasanbey çeşidine göre daha kaliteli şarap verdiklerisaptanmıştır. Tat ve görünüş bakımından Hacıhaliloğlu, koku bakımından iseKabaaşı şarabı en çok tercih edilen çeşit olmuştur. Hammadde ve şarapların bileşimibirlikte değerlendirildiğinde ise şarap üretimine en uygun çeşidin Kabaaşı olduğusonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kayısı, kayısı şarabı, Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISA STUDY ON APRICOT WINE PRODUCTIONEvren FİLİZDEPARTMENT OF FOOD ENGINEERINGINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Assoc. Prof. Dr. Turgut CABAROĞLUYear : 2005, Pages: 49Jury : Assoc. Prof. Dr. Turgut CABAROĞLUProf. Dr. Ahmet CANBAŞAssoc. Prof. Dr. İbrahim HAYOĞLUIn this study, suitability of apricot varieties Hacıhaliloğlu, Hasanbey andKabaaşı which were grown in Malatya for apricot wine production was investigated.Apricots were passed through a pulper and the pulp was pasteurized at 85ºC for 1minute, depectinized by means of the pectolytic enzyme (100 mg/l Pectolase 3 PA, at25 ºC) and then filtered. After adjusting of the composition of the juices by addingwater, acid and sugar, they were fermented after addition of the yeast. The winesobtained were matured for 6 months and then filtered. After that, the wines werebottled and chemical and sensory analysis were performed.When the initial sugar and acid contents and juice yield of the apricots weretaken into consideration, it was thought that the most suitable variety for the wineproduction was the Kabaaşı. Alcohol degrees of the wines were found to be 8.67%(h/h), 9.98 %(h/h) and 9.98 %(h/h), for the varieties of Hacıhaliloğlu, Hasanbeyand Kabaaşı, respectively. Total acid contents of the wines were found to be 6.31g/l,5.92 g/l and 6.44 g/l for the varieties of Hacıhaliloğlu, Hasanbey and Kabaaşı,respectively. Total sugar content of the wines were found to be 14.4 g/l, 5.6 g/l and4.8 g/l for the varieties of Hacıhaliloğlu, Hasanbey and Kabaaşı, respectively.Volatile acid contents of the wines were found to be 0.88 g/l, 0.62 g/l and 0.80 g/l forthe varieties of Hacıhaliloğlu, Hasanbey and Kabaaşı, respectively.According to the sensory and chemical analysis results of the wines, it wasconcluded that the Hacıhaliloğlu and Kabaaşı varieties gave more qualified wine thanthe Hasanbey variety. With respect to the taste and the appearance, Hacıhaliloğlu andwith respect to the odor, Kabaaşı wine, were the most preferred variety. With respectto the raw material, chemical composition and sensory evaluation of the wines, it wasconcluded that Kabaaşı variety was the most suitable one for the wine production.KeyWords : Apricot, apricot wine, Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı