Örtü toprağı olarak farklı torfların ve değişik dozlardaki kalsiyum klorür kullanımının mantarın verim ve kalitesine etkisi
Effects of different casing soils and calcium chloride applications on mushroom yield and quality
  1. Tez No: 198142
  2. Yazar: NESLİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalı ma, 2003-2005 yılları arasında Çukurova Üniversitesi ZiraatFakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yürütülmü tür. Bitkisel materyal olarakAgaricus bisporus mantarının A15 çe idi kullanılmı tır. Mantar yeti tiricili indefarklı örtü topraklarından kaynaklanan problemlere çözüm bulmak amacıylaAdana'nın yakın çevresinden çıkarılan iki farklı torfun verim ve kaliteye etkilerikontrol olarak Bolu/Yeniça a torfu kullanılarak ara tırılmı tır. Ayrıca sulama suyunaeklenen %0.05, %0.10, %0.15 (w/v) dozlarındaki kalsiyum klorürün mantar sertli i,verim ve renk üzerine etkisi incelenmi tir. Hem verim hem de kalite anlamındadenemeye alınan torfların ve kalsiyum klorürün etkisi, toplam verim, her bir fla takiverim, karpofor a ırlı ı, mantar sertli i, mantar apka rengi, apka ve sap özelliklerigöz önüne alınarak de erlendirilmi tir.Bu çalı ma sonunda en yüksek verim Kahramanmara torfundan eldeedilmi tir. Sulama suyuna eklenen kalsiyum klorürün konsantrasyonu arttıkçaverimde azalma meydana geldi i belirlenmi tir. %0.10 kalsiyum klorür uygulamasıhem verim hem de renk ve sertlik açısından en uygun de erleri vermi tir.Anahtar Kelimeler : Örtü topra ı, Kalsiyum klorür, Mantar rengi
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the department of Horticulture, Faculty ofAgriculture of Çukurova University during 2003-2005. As plant material A15 varietyof Agaricus bisporus was used. In this study, effect of three different peats, two ofwhich (Malatya, Kahramanmara ) are obtained from the locations around Adana andone as control (Bolu-Yeniça a) on yield and quality were investigated to solve theproblems of mushroom growers that originate from the use of different casing soils.Influence on mushroom firmness, yield and color of three different calcium chlorideconcentrates (0.05 %, 0.10 %and 0.15 %) added to the irrigation water were alsoinvestigated. Effect of the peats used and the calcium chloride concentrates tested onyield and quality were evaluated considering total yield, the yield per flush,mushroom weight, mushroom firmness, whiteness, property stalk and cap.As a result of the study, the maximum yield was obtained fromKahramanmara peat. It was also found that yield decreases with the increase ofcalcium chloride concentrate. 0.10 %concentrate produced the best yield, whitenessand firmness.Key words : Casing soil, Calcium chloride, Whiteness