Eliptik borularda sabit duvar sıcaklığı ve sabit ısı akısı için tam gelişmiş ve gelişmekte olan laminer akış
Fully developed and developing laminar flow in elliptic ducts with constant wall temperature and heat flux
  1. Tez No: 198196
  2. Yazar: AZİZE ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
vÖZETIsı transfer problemleri ve uygulamalarının en temel konularından biri iç akıştır.Bu durum akışkanın yüzeyler tarafından sınırlandırıldığı geometriler için sözkonusudur. Bu tip akış problemlerinin en basit örneği boru içinde akıştır. Üzerindeçalışılan geometri de eliptik borulardır.Bu çalışmada eliptik boru boyunca cidarda olan ısı geçişi incelenmiştir. Laminarakış durumda sabit duvar sıcaklığı ve sabit ısı akısı sınır şartları kabul edilip Nusseltsayısı farklı boyutlardaki eliptik borular için hesaplanmıştır.Problemin meshleme aşaması GAMBIT ortamında, sayısal çözdürme aşamasıise FLUENT programı ile yapılmış; çalışma sonucu elde edilen değerler ilgili literatürdebulunan diğer çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Eliptik, Eliptik boru, Tam Gelişmiş Akış,Gelişmekte Olan Akış.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThe internal flow is a case which is frequently observed in heat transferproblems and applications. A simple example of this kind of flow problem is flow inpipe. Another geometry which is worked on is elliptic tube.Heat transfer from an elliptic tube is investigated in this thesis. The Nusseltnumbers are calculated for constant wall temperature and constant heat flux in ellipticduct with aspect ratio varying from 1 to 5. Furthermore, the skin friction coefficient,thermal entrance length and the velocity profile are examined.Modeling of the geometry is done in GAMBIT and the solution is carried outusing FLUENT software. Also, the data given in this study are compared with thesolutions available in the literature.KEYWORDS: Elliptic, Elliptic Duct, Laminar Flow, Fully Developed Flow,Developing Flow.