Mühendislik malzemesi olarak molibdenyumdisilisit üzerine bir araştırma
A research about molybdenumdicilicide as engineering material
- Tez No: 198195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmada MoSi2' nin yüksek servis sıcaklıklarındaki mekanik ve fiziksel özelliklerininanalizi gerçekleştirilmiş , ayrıca üretim yöntemleri ve havacılık sanayindeki bir uygulamasıincelenmiştir. MoSi2 esaslı kompozitler, yüksek sıcaklıklardaki oksijen zengini ortamlardazorlayıcı koşullara karşı gösterdikleri mükemmel mekanik özellikleri ve sahip oldukları düşükyoğunluk sebebiyle özellikle havacılık uygulamalarında yapısal eleman olarakkullanılmaktadır.Malzemenin başlıca üretim yöntemleri; mekanik alaşımlandırma, yanma sentezi, S P (Sıcakzostatik Presleme) yöntemi ve kil dökümüdür. Bu yöntemler malzemenin kullanılacağı alanauygun olarak (ısıtma elemanları, uzay sanayisi, dizel motorlar, vb..) seçilir ve uygulanırlar.MoSi2 esaslı kompozitlerin araştırılması ve geliştirilmesine olan ilgi giderek artmaktadır veMoSi2'nin yakın zamanda diğer uygulamalara da gireceği düşünülmektedir. Fakat hala buuygulamalardaki en ilgi çeken konular düşük sıcaklıklardaki kırılma tokluğu ve yükseksıcaklık akma dayanımıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of physical and mechanical properties of MoSi2 is performed, itsfabrication techniques and an application for aerospace industry are also reviewed. MoSi2based composites are used as structural elements in oxygen-rich atmospheres especially inaerospace applications for their excellent mechanical properties and low density againstagressive conditions at high temperatures.Main fabrication techniques of the material are; mechanical alloying, combustion synthesis,HIP (Hot Isostatic Pressing) and slip casting. These techniques are selected and appliedproper to material?s field of use. Much interest and effort have been invested in the researchand the development of MoSi2-based materials, and they are expected to enter otherapplications soon. Improvements in low temperature fracture toughness and high temperaturecreep resistance are still the most challenging tasks.