Kompakt grafitli dökme demirlerin döküm yöntemlerinin tanımlanması, metalografik ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Defination of production techniques of compacted graphite cast iron and investigation of metalographic and mechanical properties
- Tez No: 198199
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ivÖZETDökme demir ailesindeki kompakt grafit dökme demirler diğer dökme demirlereoranla bu ailenin en gencidir. Gri ve küresel dökme demirlerin her ikisinin ortasında birkaraktere sahiptir. Kompakt grafitlerdeki grafitler gri demirdeki gibi bağlı lamellerbiçimindedir. Özellikle kompleks biçimler ve karışık delik kanalları olan parçalardasağlam döküm üretimi bağlı lamel yapının olanağıdır. Nispeten kısa aralıklı ve kütköşeli kompakt grafit grafitleri gerilimi geliştiriyor, biraz sünek, ve daha iyi bir işlemesonucu elde edilir griye göre kıyaslandığında. Birbirine bağlı kompakt grafit yapısıdökme demir oluşumlarında termal iletkenliği yüksek derecede arttırmakta , daha fazladarbe mukavemeti , küresel dökme demir ile elde edilenden daha iyi bir işlenebilirliksağlamaktadır. Ve bu özelliklere sahip olması kompakt grafit dökme demirlerininotomotiv sektöründe yoğun kullanımına sebep olur.Mekanik özellikler mikro yapıyla yakından ilgilidir. Bu nedenle mikro yapınınçok iyi incelenmesi gerekir.Bu çalışmada , KG dökme demirlerde dökümün soğuma hızının mikro yapıüzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan numuneler üç silindirlisilindir bloğundan alınmıştır. Bu numuneler bloğun 8 farklı bölgesinden alınmıştır.Mikro yapıların karşılaştırılarak soğuma hızının karşılaştırması yapılmıştır.Numunelerin alındığı parçalar TOPRAK DEMİRDÖKÜM SANAYİ ve TİCARET A.Ş.tarafından deneme amaçlı dökülmüştür. Yüzeyleri zımparalanıp , parlatılmış olannumuneler dağlanmamış olarak LECO 2001 görüntü analiz cihazıyla kompakt grafitedönüşmüş grafit oranı belirlenmiştir. Sertlik ölçümleri Brinell sertlik ölçüm yöntemiylegerçekleştirilmiştir. Çekme testi ise INSTRON çekme cihazı ile parçayla beraberdökülmüş çubuklar üzerinde gerçekleştirildi.Her numunenin üç farklı bölgesinde Leco 2001 görüntü analiz cihazıyla analizedilmiştir. Ve bu analizlerin sonuçları sütun grafiklerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir.Ayrıca gözle bulunmuş diğer değerler karşılaştırmalı olarak sütun grafik ve tablolardaverilmiştir. Bütün mikro yapı sonuçları da göstermiştir ki ince kesitlerde kompakt grafitoluşumu düşüktür ve kalın kesitte ise tam tersidir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYCompacted graphite ıron is a younger than other cast iron in Family of castiron . Its characteristics are intermediate to those of the gray and ductile iron. Thegraphite in CG iron is in the form of interconnected flakes as in gray iron. Thisfacilitates the production of sound casting; especially those of complex shape or withintricately cored passages. The relatively short span and blunted edges of CG graphiteprovides improved strength , some ductility , and a better machined finish than grayiron. The interconnected CG graphite provides a little higher thermal conductivity ,more damping capacity , and better machinability than is obtained with ductile iron.And its having these properties brings about the dense usage of compacted graphite castiron in automotive sector.Mechanical properties depend on microstructure. That is the reason whymicrostructure should be examined well.In this work , the effects of the cooling rate of cast , CG iron , on microstructureare examined. The samples used in this work are taken from a cylinder block with threecylinders. They are taken from the diffrent parts of the block. Comparison of thecooling rate is carried out by comparing microstructures. The parts, from which thesamples are taken , are casted on purpose of experimenting by TOPRAKDEMİRDÖKÜM SAN.VE TİC. A.Ş.The graphite ratio , that is turned into compacted graphite , of the unetchedsamples whose surfaces are polished is determined by LECO 2001 image analysisapparatus.Hardness determinations are made using Brinell hardness tester method.Tensile test is carried out on the bars which were casted together with the part usingINSTRON tensile machine.Three different part of from each sample are analysed withLECO 2001 image analyzer. And the results of these analyses are given comparativelyin column graphics. Other values found apparently are also given comparatively incolumn graphics and tables. All microstructure results show that formation ofcompacted graphite on fine sections is low but a reverse situation is true for thicksections.