8086 mikroişlemci eğitim deney seti
8086 microprocessor traning set
  1. Tez No: 198198
  2. Yazar: ERCAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH FADIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETBu tez çalışmasında ana ve uygulama devre kartlarından oluşan, 8086mikroişlemcili genel amaçlı bir eğitim seti tasarımı ve gerçeklenmesi hedeflenmiştir.Kullanıcı, set üzerindeki uygulama kartı yardımıyla bir çok uygulamayı kolaycayapabilmektedir. Bu uygulamalar; sinyallerin sayısaldan (dijitalden) analoğa veanalogdan sayısala (dijitale) çevrilebilmesi, LCD'ye yazı yazdırma, sıcaklık ölçümü,motor hız kontrolü, motor yön kontrolü, sayısal motor hız kontrolü, adım (step) motorkontrolü ve röle kontrolüdür.Genel amaçlı eğitim setinin monitör programı J.ANTONAKOS'un kitabındanalınarak sisteme uyarlanmıştır[1]. Monitör programı bilgisayarın hyper terminalprogramı üzerinden çalıştırılmaktadır.Gerçekleştirilen genel amaçlı 8086/8088 16-bitlik mikroişlemci eğitim seti ilebir çok uygulama yapılabilmektedir. Bilgisayarda assembler dilinde yazılan .ASMuzantılı programlar bir 8086 derleyicisi yardımıyla .HEX formatına çevrildikten sonraseri port üzerinden eğitim setinin RAM'ine yüklenerek çalıştırılabilmektedir.Genel amaçlı set bilgisayarla RS232 seri portu üzerinde 38.400 baud rate hızındaseri olarak haberleşmektedir.Kullanılan elemanların yapıları ve çalışmaları ilerleyen bölümlerde ayrıntılıolarak anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this thesis, an education set, consisting of main and application boardswith 8086 microprocessor, design and production is targeted.The user can execute many applications with the aid of the applicationboard. These applications contain conversion of signals from digital to analog andfrom analog to digital signals, writing out to LCD panel, temperaturemeasurement, motor speed control, motor direction control, digital motor speedcontrol, step motor control and relay control.Monitoring program of the education set was taken fromJ.ANTONAKOS?s book[1]. Monitoring program works on the hyper terminal.This 8086/8088 16-bit microprocessor education set can perform manyoperations. After conversion of assembler language programs with .ASMextension to programs with .HEX extension, programs can be executed by loadingthrough serial port to the RAM of the education set.Developed set communicates with a computer over RS232 with 38400 baudrate. The used components? structures and operations are given in detail.