GLİ Ömerler mekanize ocakta yürüyen tahkimatın taşınmasının geliştirilmesi
Development of moving procedure for powered supports in mechanized Ömerler coal mine
  1. Tez No: 198202
  2. Yazar: RECEP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRRİYET AKDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Ömerler Yeraltı Ocağı'nda tam mekanize olarak çalışılan panolardateçhizatların sökümü için üretim sonunda açılan söküm havesinin, pano hazırlığı esnasındasöküm galerisi şeklinde açılarak duraylılığının sağlanabilirliği ve ekonomikliğiaraştırılmıştır.Söküm havesi pano üretimi tamamlandıktan sonra, tahkimatların önünde, ayağaparalel olarak iki aşamada açılmaktadır. Söküm havesinin açılarak trapez kesitlitahkimatların yapılmasında, istenilen ölçülere ulaşmada sorunlar çıkmaktadır. Bunlarınolumsuz etkileri söküm esnasında kendisini göstermekte ve vardiyelerde çıkarılan tahkimatsayısı azalmaktadır. Söküm havesinin açılması süresinin de katılmasıyla mekanize panoteçhizatlarının taşınma süreci uzamakta, buna bağlı olarak da ayak gerisinden tehlikeligazların çalışma ortamına gelmesi ve ayak arkasında biriken suyun çalışma ortamındabirikmesi riskleri oluşmaktadır. Ayrıca, on haftalık taşınma sürecinde üretim deyapılamamaktadır.Yaşanan sorunlara çözüm getirmek ve ekonomik kayıpları azaltmak amacıylapanonun üretim sınırında, pano hazırlığı yapılırken ?söküm galerisi? açılmasıplanlanmaktadır. Söküm galerisinin tahkimatının tasarımında kullanılacak veriler eldeetmek amacıyla M3 nolu panoda ölçüm istasyonları kurulmuştur. Ayak önünde kömüriçerisinde ayağın yaklaşımına bağlı düşey basınç değişimleri incelenerek ayağın sökümgalerisine yaklaşırken arada kalacak kömür bloğunda oluşacak düşey gerilmeler,tahkimatlar üzerinde düşey basınç değişimleri ölçülerek söküm galerisinin tahkimatına etkiedecek düşey basınçlar tespit edilmiştir. Yapılan konverjans ölçümleri ile söküm galerisi vetaban yollarında oluşacak konverjanslar belirlenmiştir.Tahkimata gelen düşey basınçlar değerlendirilerek, söküm galerisini takviye edecekilave tahkimatın tasarımı yapılmış, söküm galerisinin C100 konsantre beton kullanılarakhazırlanacak beton elemanlardan oluşan iki sıra beton blokla takviye edilerek duraylılığınınsağlanabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, söküm için gerekli olan ön hazırlıklar sökümgalerisinin hazırlanması sırasında tamamlanabileceğinden dört haftalık bir süre kazanılacak,bu süre üretimde değerlendirilebilinecektir.Anahtar kelimeler; söküm galerisi, basınç, konverjans, yürüyen tahkimat.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as an alternative to the current application, the applicability of anewly designed gallery dismantling technique is proposed for the mechanized longwallpanels of Ömerler Underground Coal Mine (Turkey).In the current application, advancement face in front of the powered supports isopened in two-stages, along the longwall face after completion of panel extraction.However, major problems are faced with this application during supporting of thedismantling area. These problems are associated with the time spent for the opening ofadvancement face, the increased time period of moving the mechanized system, theemission of dangerous gases from the goaf side, and increased water income from thegoaf. Another disadvantage of the current application is the production losses duringthis increased time of moving the mechanized system.In order to be able to solve the above mentioned problems and thus reduceeconomical losses, it is suggested that a new dismantling gallery, designed at the end oflongwall panels, should be opened during the development of headgate and tailgate.Convergence and vertical stress variation measurement stations have been located inM3 panel, in order to obtain relevant data for the design of the support system of thedismantling gallery.The effects of the abutment stress changes on the coal seam block betweendismantling gallery and longwall have been measured and evaluated. Also, verticalpressure changes and convergences on tailgate supports have been measured todetermine its effect on the newly designed dismantling gallery. Also,It has been concluded that stability of the dismantling gallery could be providedby using two rows of concrete blocks made of C100 concentrated cement. Also, sincethe moving procedure of the full-mechanized system is shortened about four weeks, theperiod devoted to coal production is increased.Key words : dismantling gallery, vertical stress, convergence, powered support