Tunçbilek Termik Santrali atık taban curufunun çimento sanayiinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of Tunçbilek Thermic Power Plant bottom slag in cement industry
  1. Tez No: 198203
  2. Yazar: MİNE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN KURAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETBu çalışmada; Tunçbilek Termik Santrali atık taban cürufundan yanmamışkarbonun uzaklaştırılması ve ön zenginleştirme işlemi sonrası elde edilen ürününçimento sektöründe alternatif katkı malzemesi olarak kullanılabilirliğininaraştırılması amaçlanmıştır.Araştırma çalışmasının ilk bölümünde Tunçbilek Santrali atık sahasından teminedilen 20 kg'lık numuneden temsili örnekler alınarak bu örnekler üzerinde boyutagöre sınıflandırma, yüzdürme batırma ve elektrostatik ayırma yöntemleri kullanılarakyanmamış karbonunun uzaklaştırılabilme verimleri incelenmiştir. Bu testlersonucunda uygulanan yöntemler arasından en verimli ve ekonomik yöntemin kırma-boyuta göre sınıflandırma yöntemi olduğu tespit edilmiştir. Şoklu kırıcıda iki kademeeleksiz kırma işlemi sonrası kırılan malzeme 2,36-2,00-0,6-0,212-0,149-0,075-0,053mm boyut gruplarına sınıflandırılmış ve her boyut grubu için karbon tayiniyapılmıştır. %C miktarı araştırmalar sonucunda %9,11'den %4,63'eindirgenebilmiştir.Çimento üzerindeki araştırmalarda ön zenginleştirilen ve seramik değirmende 38µm. altına öğütülen cüruf ile kum, su, çimento TS 24 belirtilen belli karışımoranlarında harmanlanarak 7, 28, 56 günlük bekleme süreleri için dayanım, eğilme,ultrases, kuru birim ağırlık testleri yapılarak hesaplanan değerler standart numune ilekarşılaştırılmıştır.Çimento katkı malzemesi olarak kullanım dışında ön zenginleştirilmiş tabancürufunun hafif beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması için uygunhazırlama koşullarda hazırlanan gaz beton örnekler için dayanım, eğilme, ultrases,kuru birim ağırlık testleri yapılmıştır.Bu araştırmalar sonucunda çevre kirliliği açısından termik santral atıklarınındeğerlendirilerek çimento sektöründe kullanımın mümkün olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, Tunçbilek Thermic Power Station (Kütahya-Turkey) base slug was preconcentrated and unburned carbon was removed in order to determine the usage as an additivein cement industry.The first part of the study, representative 20 kg samples were supply from Tunçbilek PowerPlant waste storage area. Classification, float-sink test and electrostatic separation methodswere tested to reduce the un burned carbon content of representative samples. As a result ofthese test, crushing and classification method was selected the most productive andeconomical method. After the process of two steps impact crushing without separation sieve,crashed material was classified as 2,36; 2,00; 0,6; 0,212; 0,149; 0,075; 0,053 mm and carboncontents of each size fraction were analyzed. It was found that, unburned carbon is mainlyaccumulated at coarse fraction (+ 2,36; 2,36-2.00 and 2.00-0,6 mm) by simple sievingwhereas little amount of carbon reach fraction was also placed mines 0.053 mm. According toabove pretreatment procedure, the unburned carbon content of slug could be reducedfrom %9,11 to %4,63At the second part of the study, concrete samples were cast with mixing of the ground slag (-38µm), sand, water and Portland cement according to TS 24. After 7, 28, 56 days curing time,bending and compressive strength, ultrasound pulse velocity, dry unit weight tests wereperformed and compared with standard samples.As the result of the study, it is found that Tunçbilek Thermic Power Station slug can be utilizein cement industry as an additive after simple crushing and classification pretreatment step.