Üç tabanlı yatık yongalı yonga levha üretiminde üretim şartlarının değiştirilmesinin levhaların mekanik ve fiziksel özellikleri üzerine etkisi
The effects of the physically and mechanically specialities in boards when the production's contiditions change, on the production of the particle board that three layer with lying particle
  1. Tez No: 198253
  2. Yazar: YASEMİN MASRAF
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziÜÇ TABAKALI YATIK YONGALI YONGA LEVHA ÜRET M NDE ÜRET MŞARTLARININ DEĞ ŞT R LMES N N LEVHALARIN MEKAN K VE F Z KSELÖZELL KLER ÜZER NE ETK SYasemin MASRAFZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüOrman Endüstri Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Gökhan GÜNDÜZHaziran 2005, 89 sayfa.Bu çalışmada, üç tabakalı yatık yongalı yonga levha üretiminde pres faktörleri ve talaşoranlarının etkisi fiziksel ve mekaniksel özellikler bakımından incelenmiştir.Sonuçlarlevhalar arasında ve kontrol levhasına göre değerlendirilmiştir.Özgül kütle en yüksek 0,630gr/cm3, en düşük 0,601gr/cm3 rutubet en yüksek % 7,80 en düşük % 6,46 su alma (24 saat)en düşük % 75,12 en yüksek % 86,31 kalınlık artımı (24 saat) en yüksek % 16,07 en düşük% 12,84 yüzey absorpsiyonu en iyi 409-402 mmen düşük 318-310 mm yüzey sağlamlığıen yüksek 1,074 N/mm2 en düşük 0,758 N/mm2 yüzeye dik yöndeki çekme direnci enyüksek 0,465 N/mm2 en düşük 0,326 N/mm2 eğilme direnci en yüksek 14,75 N/mm2 endüşük 9,29 N/mm2 ve en yüksek elastikiyet modülü 2693,43 N/mm2 en düşük 1523,56N/mm2 olarak bulunmuştur.iiiÖZET (devam ediyor)Elde edilen sonuçlara göre; deneme levhaları aralarında ve kontrol levhasına görefarklılıklar göstermiştir.Bu farklılıkların ağaç türünden,tutkallamadan, serme şeklinden vepresleme şartlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler : Yonga levha, Fiziksel Özellikler, Mekanik Özellikler, Pres şartlarıBilim Kodu : 502.07.00iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisTHE EFFECTS OF THE PHYSICALLY AND MECHANICALLY SPECIALITIESIN BOARDS WHEN THE PRODUCTION?S CONTIDITIONS CHANGE, ON THEPRODUCTION OF THE PARTICLE BOARD THAT THREE LAYER WITHLYING PARTICLEYasemin MASRAFZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Forestry Industrial EngineeringThesis Advisor: Asst. Prof. Gökhan GÜNDÜZJune 2005, 89 pages.In this study, affects of press conditions and chips percentape was researched in respect tophyscial and mechanical properties in producting of tree layers chipping particleboard.Thisresults were evaulated dopend on test board and among six boards.Specific gravity maximum 0,630 gr/cm3, minumum 0,601 gr/cm3; humidity maximum%7,80, minumum %6,46; absorption of water(24 hours) minimum % 75,12, maxsimum%91,43; swell (24 hours) maxsimum %16,07, minumum %12,84; surface absorbtionmaxsimum 409-402 mm, minumum 318-310 mm; surface durability maxsimum 1,074N/mm2, minumum 0,758 N/mm2; resistance tensile strength maxsimum 0,465 N/mm2,minumum 0,326 N/mm2; bending strength maxsimum 14,75 N/mm2, minumum 9,29N/mm2 and modulus of elasticity minumum 1523,56 N/mm2, maxsimum 2693,43 N/mm2.vABSTRACT(continued)In this results, experiment boards indicated diffarence among each other.It is thought that,this differences was coused by wood kinds which are used in propress, gluening, method ofspreading and press conditions.Key Words : Particleboard, Physical Properties, Mechanical Properties, Press conditionsScience Code: 502.07.00vi