Antifirizli sulu vakumlu ısı borulu güneş kollektörü ile klasik direkt dolaşımlı güneş kollektörlerinin verimlerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of heat pipe solar collector in antifreeze water under vacuum with classic circulation solar collectors
- Tez No: 198254
- Danışmanlar: PROF.DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziANTİFRİZLİ SULU VAKUMLU ISI BORULU GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ İLEKLASİK DİREKT DOLAŞIMLI GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİNİNVERİMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASIUğur SAKALLIZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Etem Sait ÖZHaziran 2005, 67 sayfaGüneşli su ısıtıcıları ucuz enerji ve fazla kazanç sağladıklarından dolayı ülkemizde yaygınolarak kullanılmaktadır. Güneşli su ısıtıcıların daha da yayılmasını engelleyen en barizolay don olayıdır. Bu sebepten dolayı soğuk bölgelerde kullanımı kısıtlıdır. Bu çalışmada,ısıl verimin yükseltilmesi ve karşılaştırma yapmak amacıyla vakumlu, ısı borulu güneşkollektörü ile direkt dolaşımlı güneş kollektörü tasarlanıp imal edildi. Her iki sistemüzerinde aynı anda, aynı ortamda ve aynı şartlarda deneysel çalışma yapıldı. Deneysonuçlarına göre verim hesaplamaları yapılarak karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucundavakumlu, ısı borulu sistemin verimi % 43,6 ve direkt dolaşımlı sistemin verimi ise % 37,9olarak bulundu. Sonuç olarak, vakumlu, ısı borulu sistemin daha iyi olduğu belirlendi.Anahtar Sözcükler : Güneş Kollektörü, Vakum, Isı Borusu: 626.11.01Bilim Koduiii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisCOMPARISON OF EFFICIENCY OF HEAT PIPE SOLAR COLLECTOR INANTIFREEZE WATER UNDER VACUUM WITH CLASSIC CIRCULATIONSOLAR COLLECTORSUğur SAKALLIZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MachineThesis Advisor: Prof. Etem Sait ÖZJune 2005, 67 PagesWater heater with solar has been using widely in our country because of supporting cheapenergy and more benefits. the clear fact which hinders that Water heater with solar spread,been a frost. By reason of this cause, it was limited using. In this study, That?s why with/inpurposing of increasing and making comparison thermal efficiency, with vakuum, withheat pipe solar collector and with classic sirculation solar collektor hava been designed.Experiment results was taken in same minute, same ambiance and same conditions both insystems. According to experiment results, the output which has been calculated wascompared. It has happened as with vakuum, with heat pipe system efficiency is % 43,6 andclassic sirculation system efficiency is % 37,9 in comparison results. As a result, withvakuum, with heat pipe system has been decided that it is better than the otters: Solar Collector, Vacuum, Heat PipeKeywordsScience Code : 626.11.01iv