Yalancı büküm yöntemi ile tekstüre tekniğinde dıştan sürtünmeli başlıklarda üretilen ipliklerin çeşitli özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the textured yarn properties which produced by false twisting technique of over friction texturing units
  1. Tez No: 198266
  2. Yazar: FATİH MEHMET ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT CANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETYalancı büküm tekstüresinde dı tan sürtünmeli ba lıklarla üretim yapan ikifarklı tekstüre teknolojisi belirlenerek (BARMAG friksiyonlu (diskli) tekstüre veMURATEC nip-twist tekstüre), sıcaklık ve çekim de erleri her iki yönde (±)de i tirilmi , bu de i ikliklerin tekstüre iplik üzerindeki etkileri ve üretimteknolojisinden kaynaklanan farklar tespit edilmeye çalı ılmı tır.Çalı mada sonuçların sa lıklı olması için, 75/36 Denier, 100/36 Denier ve150/36 Denier olmak üzere 3 farklı denierde, 3'er adet farklı poy bobinindenfaydalanılmı tır.Elde edilen tekstüre ipliklere, standart üretimde hangi testler yapılıyor ve hangii lemler uygulanıyorsa, aynı artlar altında bu testler ve i lemler uygulanmı tır.BARMAG FK6M-1000 ve MURATEC 33H makinelerinde, çalı ma için özelolarak belirlenen referans üretim de erlerinde imal edilen tekstüre ipliklerintestlerinden elde edilen sonuçlara göre, %Uzama, Mukavemet (g/denier), %EK(Kıvrım Kısalması), %KK (Kıvrım Elastikiyeti) ve %KÇ (Kaynama Çekme)de erlerinde uygulanan student-t testine göre anlamlı farklar tespit edilmi tir.Aynı laboratuar testlerinden elde edilen Denier de eri ve %KB (Kıvrım Kalıcılı ı)de erlerinde uygulanan student-t testine göre fark anlamsız olarak tespit edilmi tir.Sıcaklık artı ında %EK (Kıvrım Kısalması), %KK (Kıvrım Elastikiyeti), %KB(Kıvrım Kalıcılı ı) de erlerinin arttı ı, %KÇ (Kaynama Çekme) de erinin dü tü ü,sıcaklık dü ü ünde ise bunun tersinin gerçekle ti i gözlenmi tir.Çekim de eri artı ında ise Denier ve %Uzama de erlerinin dü tü ü, çekimindü mesi ile bu de erlerin arttı ı gözlenmi tir.Mukavemet (g/denier) de erinin ise genel olarak her iki parametrede i ikli inde de anlamlı bir farkı gözlenmemi tir.EYLÜL, 2005 Fatih Mehmet ULUTAvii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study; two different Technologies (BARMAG FK6M-1000 andMURATEC 33H) which are used for false-twist texturing techniques weredetermined and their various effects on texturing yarns were tried to be found.There had to be pay attention to POY for getting the best results. Minimization of theresults provided by 3 different POY bobbins for each denier and filament that wasused.All the same testing methods was used on the trial bobbins which were usedon standard texturing yarns. The results of testing methods gave opinions about thesemachinery technologies and their products.After the reference texturing parameters used on Barmag and Muratecmachineries, some of difference had been determined by the student-t test at %CC(Crimp Contraction), %CM (Crimp Module), % Shrinkage, % Elongation andTenacity (g/denier), what means ?significant?.%CC (Crimp Contraction), %CM (Crimp Module), %CS (Crimp Stability)value increased, % Shrinkage value decreased when high temperatures applicated tothe first heater. While the temperature decreased;%CC (Crimp Contraction), %CM (Crimp Module), %CS (Crimp Stability) valuesdecreased, % Shrinkage value increased.Denier and %Elongation values decreased when draw ratio increased.When different parameters were used at first heater and draw ratio, the resultsof the changes was observed ?not significant? by the, student-t test, at the values oftenacity (g/denier).EYLÜL, 2005 Fatih Mehmet ULUTAviii