Investigation of the properties of polyester yarns produced with recycled and original raw material after UV photodegradation
- Tez No: 899265
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında 100/36, 150/48 ve 300/96 geri dönüşüm ve orijinal polyester iplikler yalancı büküm tekstüre yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen tekstüre ipliklere 200 saat yapay UV yaşlanma testi uygulanmıştır. UV yaşlanması öncesi ve sonrası kopma-uzama, kopma mukavemeti, SEM, DSC ve FTIR analizleri yapılmıştır. POY ipliklerin (tekstüre edilmemiş düz iplik) Uster düzgünsüzlük analizleri yapılmıştır. Testler doğrultusunda UV sonrasında 300/96 iplik daha iyi mekanik özellik göstermiştir. Fiziksel test için farklı büyütmelerde SEM görüntü alma tercih edilmiştir ve UV öncesi-sonrası iplik yüzeylerinde belirgin bir fark gözlenmemiştir. FTIR analizi sonuçları Norrish-I ve Norrish-II mekanizmaları ile desteklenmiştir. DSC cihazı yardımıyla termal davranışlar incelendiğinde ipliklerin UV sonrasında erime sıcaklıklarında genel olarak düşüşler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 100/36, 150/48 and 300/96 recycled and original polyester yarns were produced by false twist texturing method. 200 hours artificial UV aging test was applied to the produced textured yarns. Before and after UV aging, elongation-breaking strength, breaking strength, SEM, DSC and FTIR analyses were performed. Uster irregularity analyses of POY yarns (non-textured plain yarn) were performed. According to the tests, 300/96 yarn showed better mechanical properties after UV. SEM imaging was preferred at different magnifications for physical test and no significant difference was observed on yarn surfaces before and after UV. FTIR analysis results were supported by Norrish-I and Norrish-II mechanisms. When thermal behaviors were examined with the help of DSC device, it was observed that there were general decreases in the melting temperatures of the yarns after UV.