Reengineering of materials management system in a plant meeting both probabilistic demand and contracted orders
Probabilistik talep ve sözleşmeli siparişleri bir arada karşılayan bir tesisin malzeme yönetim sisteminin yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 198270
  2. Yazar: MEHMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZETPROBAB L ST K TALEP VE SÖZLEŞMELS PAR ŞLER B R ARADA KARŞILAYAN B R TES S NMALZEME YÖNET M S STEM N N YEN DENYAPILANDIRILMASIBu çalışma, önerdiği Değişim Yönetimi Modelinin, özel bir tesisin malzemeyönetim sisteminin yeniden yapılandırılması için uygulamasını içermektedir.Literatür araştırması kısmında, yeniden tasarlama, malzeme yönetimi, talepçeşitleri ve lojistik konularında özetlenmiş bilgilerin derlemesi yer almaktadır.Tez çalışmaları kısmı, üzerinde çalışılan tesis, malzeme yönetim sistemi veşirket organizasyonu hakkında kısa bir bilgilendirme ile başlamıştır. Daha sonraDeğişim Yönetimi Modeli önerilmiş ve her adımı detaylı olarak anlatılmıştır.Daha sonra başarılı bir uygulama yapabilmek için ihtiyaç duyulan çalışmalar,bir yol haritası üzerinde verilmiş ve uygulaması anlatılmıştır. Önerilen ve izlenenyol haritası esas itibariyle, Yeniden Yapılandırma Master Planı'nı oluşturmayayarayan bir grup matrisin doldurulmasıdır.Yeniden Yapılandırma Master Planı'nın hazırlanmasının ardından malzemeyönetim sistemi üzerindeki uygulamaların geniş bir şekilde detayları verilmiştir.Bu çalışmada, birçoğu karmaşık ve birimlerarası konuları kapsayan 20 kadarsüreç önerilen değişim yönetimi modeli yoluyla yeniden yapılandırılmıştır. Bumodelin içerdiği Değişim Yönetimi Takımı, hem koordinatör hem de üst yönetim veUzman Çalışma Ekipleri arasında uzlaştırıcı olarak etkin bir şekilde kullanılmıştır.Yeniden yapılandırma sonrası performansı izlemek amacıyla bir grupperformans göstergeleri oluşturulmuş ve bu göstergelerde ortalama % 88 iyileşmeielde edilmiştir. Ayrıca, yapılan uygulama ile, çalışılan süreçlerde katma değeriolmayan zamanın % 55'i elimine edilmiştir. Dolayısıyla, önerilen değişim yönetimimodeli, özel bir şirket (farklı talep şekilleri olan, departmantal ve merkezcilyönetimli) üzerinde başarıyla uygulanmıştır.Bunlara ek olarak, çalışma ile 1,8 milyon USD civarında direkt yıllık finansalgetiri ve 400.000 USD kadar dolaylı yıllık finansal getiri elde edilmiştir.Çalışma boyunca, rol alan personelin bilinçlendirme/eğitimi, liderlik veadanmışlığı ile proseslerin birimlerarası olmasının, önerilen model ile yenidenyapılandırma faaliyetlerinin başarılı olmasında en önemli faktörler oldukları tespitedilmiştir.Haziran 2005 Mehmet KARAASLANii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREENGINEERING OF MATERIALS MANAGEMENTSYSTEM IN A PLANT MEETING BOTH PROBABILISTICDEMAND AND CONTRACTED ORDERSThis study is a reengineering implementation on materials management systemof a plant, through a proposed Change Management Model.The general background is based on summarized literature about reengineering,materials management, demand patterns and logistics.The dissertation work starts with a brief information about the plant, itsmaterials management system and company organization. Then, the changemanagement system is proposed, and every step of the model is explained in detail.The necessary work to conduct a successful implementation is given with aroad map, which, in fact, is a set of matrices to be filled in to prepare aReengineering Master Plan.After the explanation of how the Reengineering Master Plan is prepared, adetailed explanation of the implementation on materials management system isgiven.In this study, about 20 processes most of which are very complex and cross-functional, are reengineered by the proposed change model which introduces aChange Management Team as a coordinator and mediator between Specialized WorkTeams and top-level management.A group of performance indicators were identified to follow performance afterreengineering processes and an average of 88 % improvement was obtained. Besides,55 % of the non-value added time of considered processes was eliminated by theiimplementation. Therefore, the proposed change management model wassuccessfully applied on a specific type of company (with different demand patterns,strict functions and centralized management).In addition, about 1,8 million USD direct annual financial benefit and 400.000USD indirect annual financial benefit was obtained.During the study, awareness/training, leadership, commitment of the activepersonnel and cross-functionality of processes are found to be important factorseffecting the success of reengineering studies through the proposed change model.June 2005 Mehmet KARAASLANii