EĞİT-bilimsel ilkeler ışığında WEB tabanlı ve etkileşimli elektronik dersi yazılımının geliştirilmesi
Developing WEB based and interactive electronics course software depending on pedagogical principles
- Tez No: 198271
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FERDİ BOYNAK, Y.DOÇ. MUSTAFA MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETEğit-Bilimsel lkeler Işığında Web Tabanlı ve EtkileşimliElektronik Dersi Yazılımının GeliştirilmesiWeb tabanlı öğretimin uzaktan eğitim türü olarak geliştiği günümüzde heralanda çeşitli web tabanlı eğitim uygulamalarının tasarlanıp uygulandığıgörülmektedir. Ülkemizde de bu tür çalışmaların üniversiteler ve Milli EğitimBakanlığı tarafından yaygınlaştırılması gerekmektedir. Dolayısıyla, meslekliselerinin elektrik-elektronik alanında okuyan öğrencilere yönelik olarak web tabanlıöğretim ortamı tüm bilimsel ve pedagojik ilkeler esas alınarak geliştirilmeyeçalışılmıştır.Uzaktan eğitim ve web tabanlı öğretim konularıyla ilgili olarak ulusal veuluslar arası literatür taranarak, web tabanlı öğretimin farklı türlerini içerenaraştırmalara ulaşılmaya çalışılmıştır.Çalışmada modüler öğretim ilkelerinden yola çıkılarak iki ayrı modülhazırlanması hedeflenmiş ve bu ortamın işlerliği toplam 139 alan öğretmenineuygulanan ölçme aracıyla ve onlardan alınan görüşler doğrultusunda belirlenmeyeçalışılmıştır.Web ortamının hazırlanması sürecinde moodle (Modular Object OrientedDynamic Learning Environment) diye adlandırılan ve ücretsiz olarak açık kaynakkod ilkesine göre dağıtılan yazılımdan yararlanılmıştır. Moodle yardımıyla tamamençevrimiçi eğitim ortamının hazırlanması söz konusudur. Bu yazılım yardımıylaçevrimiçi sınavlar, çevrimiçi öğrenci izlemesi, eşzamanlı sohbet ve duyuru panolarıyardımıyla mesajlaşma, istenilen biçimde web tasarımı yapma olanağıbulunmaktadır. Eğitim dersi olarak Temel Elektronik dersi seçilmiş ve ders ?PasifDevre Elemanları? ve ?Temel Yarıiletken Devre Elemanları? olarak iki ayrı modülşeklinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, ulaşılan alan yazın ve elde edilen bulgulardan dayararlanılarak web tabanlı öğretimin ve materyallerinin geliştirilmesine yöneliköneriler oluşturularak ilgililere sunulmuştur.Eylül 2005 H.Hakan GENÇ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDeveloping Web Based and Interactive Electronics CourseSoftware Depending On Pedagogical PrinciplesNowadays, web based learning has been developing as a kind of distanceeducation and it is being seen that various web based learning applications have beendeveloping and carrying out. These kinds of applications must also becomewidespread in our country at the level of universities and National Education. Forthis reason, we have tried to develop a web based learning course for students ofelectric-electronics field at vocational high schools. At the same time we have takeninto consideration scientific and pedagogical principles.National and international literature searching has been carried out aboutdistance education and web based learning applications so we have attained manystudies which include various web based learning applications.At the study, two kinds of module have been designed in the light of modularlearning principles, and the structure of that learning environment was determined bysurvey tool which was applied to 139 field teacher and the comments of that teachergroup.We took advantage of MOODLE (Modular Object Oriented Dynamic LaerningEnvironment) to design web environment. This software is an open source code andcost free dynamic LMS (Learning Management System). Full online courses can bedesigned by using MOODLE. Online quizes, online student observing, synchronouschat, messaging by forums and designing web as desired are possible. Fundamentalsof Electronic course was selected to educate, and this course was separated into twomodules ?Passive Circuit Components? and ?Basic Semiconductor CircuitComponents?.The end of the study, some suggestions have been offered to instructionspecialists in the light of attained field literature and findings.September 2005 H.Hakan GENÇ