Kadıköy-Bostancı arasındaki Marmara sahil şeridinin rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesinde su kalitesi yönünden araştırılması
Kadıköy between Bostancı Marmara coast recreation zone by research water quality
  1. Tez No: 198298
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETBundan 50 sene öncesine kadar stanbul plajlarında rahatça yüzülebiliyordu.Daha sonra hızlı ehirle me ve gecekondu evsel atıklarının kanalizasyon olmayı ındanderelere bo altılması ve bunların denize dökülmesi sonucu sahiler kirlendi ve denizegirilemez oldu. Fakat zamanla çevre bilincinin geli mesiyle tedbirler alındı. Bu sayedesahiller tekrar temizlenmeye ba landı. Bizim yaptı ımız ön çalı maya göre tamamenolmasa da bazı noktaların yüzmeye elveri li oldu u gözlemlendi. Ancak insanlardakipsikolojik birikim sonucu sahillere kolayca gidemedikleri gözlenmi tir. Bizim amacımızbu sahil eridini düzenli olarak bakteriyolojik ve kimyasal açıdan analiz ederek, halksa lı ı yönünden bir risk olu turup olu turmayaca ını ö renmek ve alınacak ekonomiktedbirleri bulmaya çalı maktır. Ayrıca belediyelerinde deste ini alarak üniversitebelediye i birli i sa lanmaya çalı ılacaktır.Spor ve e lence halkın refahı için önemli etkenlerdir. stanbul gibi büyük birehirde halkın vaktinin dar olması, ula ımın pahalı ve zor olması, lüks otellerinhavuzlarının pahalı olması nedeniyle halk yüzme sporundan mahrum kalmaktadır.Bununda etkisiyle yüzme konusunda uluslararası yarı lar için ba arılı sporcularyeti tirememekteyiz. Halk sahillere denizin kirli olmasını neden göstererek girmemekte,deniz temiz olsa bile halk yeteri kadar bilgilendirilmedi i için denize girmemektedir. Buprojeyle biz rutin takiplerimizle halkı bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca çevredenizlerinin düzenli kontrol altında oldu u halk tarafından görülecek böylece halkınyönetime güveni artacak çevre konusunda bilgilenecek ve bunlar yerel yayınorganlarında halkla payla ılacaktır.A ustos 2005 Zeynep Do an
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUp until 50 years ago, people could swim in the bathing beaches in stanbulwithout difficulty. Then, rapid urbanization and the discharge of domestic waste fromthe shanties to the sea because of the lack of the sewer system caused the coats tobecome contaminated and swimming became impossible. However, measures started tobe taken in time along with the development of the environmental insight. According toour preliminary study, it was observed that not all but some points of the coast aresuitable for swimming. However, people find it hard to go to the beaches because oftheir psychological background. Our aim is to determine whether the coastal strip posesany risks for the public health by performing regular bacteriologic and chemicalanalyses, and to try to establish the economic measures to be taken. Furthermore, wewill also be using efforts to ensure the cooperation of universities with the municipalityby obtaining the municipality?s support.Sports and entertainment are important factors for the wellbeing of the public. Ina great city like Istanbul, the facts that the public?s time is limited, that thetransportation in expensive and problematic and that the swimming pools of large hotelsare expensive deprive the public from the sport of swimming. This is also influential inour inability to train successful swimmers competing in international races. The publicrefrains from going into the beaches by saying that the sea is contaminated and refuse togo into the clean sea because of insufficient knowledge. With this project, we aim toinform the public through routine monitoring. In addition, the public will also observethat the surrounding seas are under regular control, the public?s trust in theadministration will grow, the public will be informed about the environment and thesefacts will be shared with the public through the local media.A ustos 2005 Zeynep Do an