Koroner arter hastalığı ile IL-1 reseptör antagonist gen polimorfizminin moleküler düzeyde incelenmesi
The investigation of coronary artery disease and IL-1 receptor antagonist gene polymorphism in molecular level
  1. Tez No: 198299
  2. Yazar: AJDA ÇOKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETKORONER ARTER HASTALIĞI IL-1 RESEPTÖRİLEANTAGONİST GEN POLİMORFİZMİNİN MOLEKÜLERDÜZEYDE İNCELENMESİDünyada ve Türkiye de toplumun çoğunu etkileyen ve ölümlere neden olanhastalıklardan biri kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıklarından en önemlisi koronerarterlerin aterosklerozu sonucu meydana gelen Koroner Arter Hastalığı (KAH)'dır.KAH pek çok risk ve genetik faktörlerden etkilenen bir hastalıktır. Aterosklerozakatılan pek çok molekülü sentezleyen genlerdeki varyasyonların KAH ile ilişkisininolduğu ifade edilmiştir. Ayrıca İnterlökin-1 Reseptör antagonist (IL-1RN) genindekivaryasyonların KAH gelişimi üzerinde etkisi olabileceği ifade edilmiştir. Bu nedenlebu çalışmada Türkiye de IL-1RN'in hangi varyasyonun KAH için risk faktörüoluşturduğunu belirlemek ve ileride genetik test geliştirerek bu hastalık riskininerken belirlenebilmesi ile gelecekte bu hastalığın gelişiminin önlenmesinisağlayabilmektir.Çalışmamızda Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinekardiyak şikayetleri doğrultusunda gelen kişilere anjiyo yapılmış ve anjiyosonuçlarına göre kişiler a) KAH (ayrıca KAH'da tek damar hastalığı 1DH; üçdamar hastalığı 3DH olarak iki alt gruba ayrılmıştır) ve b) normal olarak iki grubaayrılmıştır. KAH ve normal grubuna Yüksek Dansiteli Lipoprotein (HDL), DüşükDansiteli Lipoprotein (LDL), Total Kolesterol, C-Reaktif Protein (CRP), fibrinojengibi biyokimyasal testler ve IL-1RN Değişken Sayıdaki Ardışık Tekrarlar (VNTR)polimorfizmi gibi genetik analizler uygulanmıştır.Yüksek CRP seviyesi, cinsiyet, sigara kullanımı, Diabetes Mellitus (DM)'a sahipolma gibi kriterler göz önüne alındığında KAH ile normal grubu arasında önemlifarklılık bulunmaktadır. Buna rağmen, yaş, boy, kilo, Vücut Kitle İndeksi (VKİ),HDL, Total Kolesterol/ HDL, fibrinojen, ailesel KAH, hipertansiyon geçmişi, kişidePeriferik Arter Hastalığı (PAH) ve karotit arter hastalığı, maddi durum ve etnikköken önemli bulunmamıştır.Total Kolesterol/ HDL oranı, yüksek CRP, cinsiyet, kişide ve ailede DM varlığı,sigara kullanımı baz alındığında 3DH ile normal grubu arasında önemli farklılıklarbulunmaktadır. Fakat herhangi bir farklılık yaş, boy, kilo, VKİ, HDL, fibrinojen,ailesel KAH, hipertansiyon geçmişi, kişide PAH ve karotit arter hastalığı, maddidurum ve etnik köken bakımından bulunamamıştır.1DH ile normal kıyaslandığında; kişide ve ailede DM varlığı ile sigara kullanımıistatistiksel açıdan önemli ama diğer risk faktörleri önemli olmamaktadır. Ayrıca1DH ile 3DH grubu karşılaştırıldığında Total Kolesterol/ HDL oranı, cinsiyet, kişideDM varlığı önemli bulunmuş ama diğerleri için önemli ilişki bulunamamıştır.Genetik analizler sonucunda, IL-1RN 2/2 genotipi 1DH ile normal grubu, 3DHile 1DH grubu arasında istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiş olup, diğergenotip ve allellerin hiç bir grup arasında önemli ilişkisi bulunamamıştır. IL-1RN2allelini taşıyan taşımayan KAH'lar karşılaştırıldığında sigara kullanımı ve DMvarlığı ve yüksek fibrinojen seviyesi önemli bulunmuştur. 3DH'ler arasında IL-1RN2allelini taşıyanların taşımayanlarla karşılaştırıldığında, yaş, CRP ve fibrinojen, sigarakullanımı, ailesel KAH, yüksek CRP ve fibrinojen seviyesi istatistiksel açıdanönemli olduğu tespit edilmiştir. Fakat 1DH ve normal grubu içinde IL-1RN2 taşıyanve taşımayanlar karşılaştırıldığında hiçbir risk faktörün istatistiksel açıdan farklılığasahip olmadığı belirlenmiştir.TEMMUZ 2005 Ajda ÇOKER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE INVESTIGATION OF CORONARY ARTERY DISEASEAND IL-1 RECEPTOR ANTAGONIST GENE POLYMORPHISMIN MOLECULAR LEVELOne of the diseases that effects most of the population and causes death in theWorld and in Turkey is heart diseases. The most important of heart diseases isCoronary Artery Disease (CAD) which is caused by atherosclerosis of coronaryarteries. CAD is a disease that is influenced by both multiple risk and genetic factors.The association between variations within the genes of multiple molecules thatinvolve in atherosclerosis and development of CAD was reported. And also it wasreported that variations within IL-1RN gene may have effects on development ofCAD. Thus the purpose of this study is to determine which variation of IL-1 RN forrisk factor of CAD in Turkey and also to develop the genetic test to detect early riskof CAD in order to avoid the development of this disease in future.In our study, the people who came to Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp and DamarCerrahisi Hospital for their cardial problems were applied angioplasty and the peoplewere divided in to two groups, a) CAD (and also CAD was divided in to two groupsSingle Vessel Disease (SVD), Multiple Vessel Disease (MVD)) and b) normal basedon angioplasty results. CAD and normal groups were applied for biochemical testssuch as High Density Lipoprotein (HDL), Low Density Lipoprotein (LDL), TotalCholesterol (TC), C -Reactive Protein (CRP), fibrinogen and for genetic tests such asIL-1RN Variable Number Tandem Repeats (VNTR) polymorphism.Significant difference was present between CAD and normal groups regard tohigh CRP level, gender, smoking, Diabetes Mellitus (DM). However, age, height,weight, Body Mass Indexes (BMI), HDL, TC: HDL, fibrinogen, familial CAD,hypertension, Peripheral Artery Diseases (PAD) and carotid artery disease,economic situation, ethnical base were not found significant. There were significantdifferences between MVD and normal groups based on TC: HDL ratio, high CRP,gender, DM and familial DM, smoking. But no difference was found age, height,weight, BMI, HDL, fibrinogen, familial CAD, hypertension, PAD and carotid arterydisease, economic situation, ethnical base.When SVD and normal groups were compared, DM and familial DM, smokingwas statistically significant but the other risk factors were not significant. Also whenSVD and MVD groups were compared, TC: HDL ratio, genders, DM were foundsignificant but the others were not significant.At the end of the genetic analysis, IL-1RN 2/2 genotype was found statisticallysignificant between both SVD, normal and MVD, SVD the other genotypes andalleles of IL-1RN gene were not significant among any other groups. When IL-1RN2 CAD carriers and noncarriers were compared, smoking, DM and high fibrinogenwere significant. When IL-1RN 2 carriers and noncarrier in MVD patients werecompared, age, CRP and fibrinogen, smoking, familial CAD, high CRP andfibrinogen detected statistically significant. But when within SVD or normal groupsIL-1RN2 carriers and noncarriers were compared, no risk factor statisticallysignificant was found.TEMMUZ 2005 Ajda ÇOKER