Öğretmenlerin öğrenme stratejilerine göre değiştirmesi gereken tutum ve davranışları
Attitudes and behaviours teachers should alter according to learning strategies
- Tez No: 198314
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZETBu araştırmada; düz lise, özel lise, teknik lise ve endüstri meslekliselerinde çalışan öğretmenlerin öğrenme- öğretme stratejilerine dair bilgileribelirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada saha araştırması tekniği kullanılmıştır.Bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketlerİstanbul ili Avrupa yakasındaki Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Beyoğlu,Şişli, Güngören, Fatih, Zeytinburnu ilçelerinde bulunan endüstri meslek lisesi,teknik lise, düz lise ve özel liselerde çalışan kültür derslerine ve teknik dersleregiren öğretmenlere tesadüfi örneklem yöntemiyle uygulanmıştır.Bu çalışma yedi bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm giriştir. Bubölümde öğrenmeyle ilgili bugün bulunduğumuz durum değerlendirilmiş vearaştırmanın yapılma nedeni belirtilmiştir. İkinci bölüm ilgili kaynaklarbölümüdür. Bu bölümde öğrenmeye stratejilerine yönelik bugüne kadarhazırlanmış yerli ve yabancı araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümyöntem bölümüdür. Metodoloji bölümünde araştırmanın yöntemi, evreni veörneklemi verilmiştir. Dördüncü bölüm Bulgular ve Yorumlar bölümüdür. Bubölümde araştırma sonucunda toplanan anketlerin spsss programında işlemekonulduktan sonra ortaya çıkan değerlere ait oluşturulan tabloların istatistikideğerlendirmeleri ve yorumları verilmiştir. Beşinci bölüm Sonuçlarbölümüdür. Bu bölümde dördüncü bölümde yazılan değerlendirmelere vearaştırmamın alt problemlerine göre sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümTartışmalar bölümüdür. Tartışmalar bölümünde, araştırmadan çıkan sonuçlarınneden ve nasıl oluştukları hakkında yorumlar yapılmıştır. Yedinci bölümöneriler bölümüdür. Bu bölümde araştırmada ve araştırma sonucunda bulunaneksikliklerin düzeltilebilmesi için neler yapılabileceği hakkında önerilerverilmiştir.Araştırmanın en önemli sonucu araştırmaya katılan öğretmenlerinöğrenme stratejililerini kullanmada eksikliklerinin olduğudur.IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research, learning and teaching skills of teachers who work in regularhigh schools, private high schools, technical high schools, and vocational highschools have been determined and field research technic has been used.Questionnaries have been prepared in order tok collect information. Thequestionnaries have been applied to teachers working in regular high schools,technical high schools, private high schools, vocational high schools and who iveculture and technical classes in Bahcelievler, Bakirkoy, Besiktas, Beyoglu,Gungoren, Fatih, Zeytinburnu districts of İstanbul by random sampling method.This research constitutes of seven parts. The first part is introduction in whichan analysis of the situation of learning and the reasons for the research have beenexplained. The second is the references part. And local or foreign researches up tonow which are about the learning strategies have been explained. The third part is themethod part. The method, universe and the sampling have been dealt with in thissection. The fourth section is Findings and Interpretations. The results ofquestionnaires are processed in spsss program and statistical charts are explained andinterpreted. The part five is Results part. Results are given according to the sub-problems of research and the evaluations .Part six is the discussion one. The evaluations and interpretations are madeaccording to the results of the research.Part seven is the suggestions part. Suggestions are made in order to correct themistakes and fill the gaps.The most important result of the research is that teachers who have participatedin the research are insufficient in terms of learning strategies.V