Bulanık mantık yöntemiyle bir servo motorun kontrolü ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması
The comparing of servo motor conventional and fuzzy logic control method
  1. Tez No: 198329
  2. Yazar: MEHMET AKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETBULANIK MANTIK YÖNTEMİYLE BİR SERVO MOTORUNKONTROLÜ VE GELENEKSEL YÖNTEMLERLEKARŞILAŞTIRILMASIYıllardır elektrik motorları endüstride tahrik elemanı olarak kullanılmakta ve bunlarınkontrolü de büyük önem arz etmektedir. Servo motorlarda hassas kontrol edilebilmeleri gibisebeplerle günümüz endüstrisinde aranan makineler olmuştur. Bu motorların bazı kullanımyerleri şunlardır:• Bilgisayarlarda ve hafızalı makinelerde;• Endüstriyel aletlerde;• 400 Hz olanları askeri silah sanayinde;• Elektrik santrallerinde ,alternatör devir ayarı sistemlerinde;• Tam otomatik regülatörlerin kumanda sistemlerinde kullanılır.Servo motor uygulamalarda istenen durum ilk yol alma ve kalkınma anında aşmanınolmaması, sistemin en kısa zamanda karalı hale gelmesi ve ani yük değişimlerinde sisteminkaralılığının bu durumdan minimum etkilenmesidir.Bazı sistemlerde modelleme doğru şekilde yapılsa bile elde edilen modelin denetleyicitasarımında kullanımı karmaşık problemlere ve oldukça yüksek maliyete neden olabilir. Bunedenle , bazı denetim algoritmalarının belirsiz, doğru olmayan, iyi tanımlanmamış, zamanladeğişen ve karmaşık sistemlere uygulanması mümkün olmayabilir. Bulanık mantık içinmatematiğin gerçek dünyaya uygulanması denilebilir. Çünkü gerçek dünyada her an değişendurumlarda değişik sonuçlar çıkabilir. Bu sebeple servo motorların yapısı tanıtılmış vematematiksel modeli çıkartılmıştır.Elde edilen matematiksel modele yük altında PID kontrol algoritması ve bulanık mantık(bulanık logic) kontrol yöntemi uygulanmıştır. Oluşturulan matematiksel model bilgisayarortamında MATLAB programıyla simüle edilmiş ve ulaşılan grafikler verilmiştir.Bu çalışmada hedeflenenlere ulaşmak için PID kontrol ve bulanık mantık kullanılmıştır.Uygulama sonucunda yük altında servo motorlarda ilk kalkınma anında oluşan salınımınortadan kalktığı, daha çabuk karalı hale geldiği ve bulanık mantık yönteminin daha etkilisonuç elde ettiği gözlenmiştir.Temmuz, 2005 Mehmet AKAR
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE COMPARING OF SERVO MOTOR CONVENTIOANAL ANDFUZZY LOGIC CONTROL METHOD.Electrical machines has been used many years as a drive systems and their control are veryimportant for industry. Servo motor can be control very easily so they can use a lot ofexperiment. Some of:• Computers and memory machines;• Industrial equipments;• Milatary weapons industry which one frequency is 400 Hz• For regulating speed control of generators• Control systems of full automatic regulator.In their experiment very important thing that not to be oscillation ,not much more currentwhen they start and quickly sit steady-state position .Some of system models can make truily but to worry of control systems for these model mayhave some problem and high cost solution. For these reason some control algorithm can?t usenonliner, complex and not good at description systems. For Fuzzy logic control can say thatusing of mathematic to real life because real life may have chageable position and result.For these reason servo motors construction descripted and mathematical model has caused.For dc servo motor mathematical model used fuzzy, propotional-integral-derivative controlalgorithms and their results simulated in the computer with Matlab .At and of the simulation: Fuzyy logic control algoritm is succesfull than the Pıd controlbecause of not have oscillation ,not much more current when they start and quickly sitsteady-state positionJuly, 2005 Mehmet AKAR