Bulanık mantık ile motor kontrolünün incelenmesi
  1. Tez No: 47072
  2. Yazar: EYYÜP ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACI BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Geçtiğimiz bir kaç yıl boyunca bilgi eksikliğinden dolayı geleneksel metodlarla kontrol edilemeyen işlemlerle ilgili sahada,bulamk küme teorisi uygulamaları araştırma için en aktif ve en verimli alanlardan biri olarak ortaya çıkmışta.Bulanık kontrol insan düşüncesini ve doğal dili geleneksel mantık sistemlerinden daha iyi bir şekilde canlandıran bulanık mantık temeline dayanmaktadrr.Bulanık mantık denetleyici (FLC) uzman bilgiye dayalı bir sözel kontrol yönteminden, otomatik kontrol yöntemine dönüşüme araç olan bulanık mantık temeline dayanır. Bulanık kontrolör üe yapılan uygulamalara göz atılırsa, bulanık kontrolörün yapısı ve performansı ile ilgili genel bir metodun tanımlanmış olduğu görülür.Bulamk kontrolörün temel problemleri şunlardır : bulanıklığın tanımlanması, bulanıklığın nedensellik mekanizmasının analizi,veri tabam, bulanık kontrol kurallarının açıklanması, bulamklaştırma ve netieştirme problemleridir. Bu tezin genel amacı Bulanık Mantığın motor kontroluna uygulanmasının mcelenmesidir.Motor türü DC servo motor olarak seçümiştir.Bıinci bölümde DC servo motorun genel denklemleri verilerek,motorun hız zaman cevabı çizdirilmiştir. Üçüncü bölümde bulanık kümeler incelenmiştir.Dördüncü bölümde bulanık mantığın temel ilkeleri adı altında bulanık küme teorisi ve üyelik fonksiyonu kavramları mceleıımiştir.Beşinci bölümde Bulanık Kontrol Sistemleri başlığı altmda bulanık kontrolörün yapısı ve bulanık mantığın temel problemleri olan bulanıklaştırma,dunıkştınna,bulanık çıkarım ve bir bulanık kontrol algoritması mcelenmiştir.Altıncı bölümde bulanık mantık ile motor kontrolü metotlarından geri besleme ve yük kestirimi metotları mcelenmiştir.Aynca bu bölümde QB ASIC programı laülanılarak bir netieştirme programı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fuzzy control appeared during a few years in the field that the conventional control methods don't give satisfactory results and it has became an active and efficient application for fuzzy set theory. Fuzzy control depends on the fuzzy logic which interprets human mind and natural language better then the conventional control techniques.Fuzzy logic controller (FLC) uses linguistic control methods based on expert ' s knowledge. When we glance at FLC applications, we see that a general method for the performance and structure of FLC has been defined. The basic problems of FLC are : the definition of fuzzification, analysis of causenes of fuzzification mechanism, data base, explanation of fuzzy control rules, fuzzification and defuzzification. The main of this thesis is the analysed of the application of the fuzzy logic to the motor control.In the first section, motor is chosen as dc servo motor. In the second section general equations of dc servo motor has been given and the speed - time response of the motor has been drawn. In the third section,the fuzzy sets have been analysed.In the fourth section, fuzzy set theory and membership function have been analysed.In the fifth section,under the title of fuzzy control systems structure of fuzzy logic controller and basic problems of fuzzy logic which are fuzzification, defuzzffication,fuzzy inference and a fuzzy logic control algorithm have been analysed.Ih the sixth section, two of the fuzzy control methods feedback and load estimation methods have been analysed.B asides that defuzzification programhas been made by using QBASIC editor.