Poliesterin termosol yöntemi ile boyanmasında migrasyon önleyicilerin kullanımı
Using of antimigration agents in poliester dyeing continuous methods
- Tez No: 198343
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETPoliesterin Termosol Yöntemi ile Boyanmasında MigrasyonÖnleyicilerin KullanımıBu tez çalışmasında %100 poliester tül perdelik dokuma kumaşın termosolyöntemiyle boyanmasında kullanılan yardımcı maddelerden iki migrasyon önleyicimaddenin farklı konsantrasyonları -diğer tüm değişkenler sabit tutularak- , farklı pHayarları ve fulard cihazının farklı hızları ile boyamalar yapılmış ve yapılan tüm buboyama sonuçları, standart kabul edilen boyamalarla karşılaştırılmıştır. Yine buboyanmış materyaller yaş ve kuru sürtme haslık testleri ile ısıl basınç haslıktestlerine tabi tutulmuştur. Yapılan bu haslık testleri ile çalışmaların renk kalitesispektrofotometrik ölçümler ile belirlenmeye çalışılmıştır. Haslık sonuçlarındamigrasyonun farklı konsantrasyonlarında ve farklı pH değerlerinde çok küçük farklarortaya çıktığı görülmüştür.Sunulan bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; çalışmanın amacı yer almaktadır.İkinci bölüm; bilinmesi gereken genel bilgileri ve birtakım standartlarıiçermektedir.Üçüncü bölümde; yapılan deneysel çalışmalara yer verilmiştir.Dördüncü bölümde; uygulamalar sonucunda elde edilen boyamalarınspekrofotometrik ölçüm sonuçları ve karşılaştırmalar için kullanılan haslık testlerininspektrofotometrik sonuçları çizelgeler ve grafik şeklinde verilmiştir.Beşinci bölüm; tez çalışması sonucu, tartışılmış ve değerlendirilmiştir.Eylül 2005 Ufuk ALTINSOY
Özet (Çeviri)
ABSTACTThesis Title: Using of Antimigration Agents in The Dyeing OfPolyester Fibres by Continuous MethodsIn this work, 100% polyester woven fabric was dyed by thermosol method withselected disperse dyes and the effect of the types and the presence of twocommercial antimigration inhibitors at different concentrations, different speeds ofpadder and at various pH levels on the colour yield were studied. The colour valuesand the fastness tests were used to evaluate the results. It was found that there islittle effect on the colour yield and on the fastness results of the antimigrant typesand pH levels used.This study consists of five chapters. In the first chapter, the aim of the studywas given.In the second chapter, general definitions and the literaturel survey weregiven. The third chapter is about chemicals, materials and equipments used in thiswork and experiments. The results of experimental work, colour yield and fastnesswere given in the fourth chapter. And finally, in the fifth chapter, discussion andconclusions were given.Eylül 2005 Ufuk ALTINSOY