Crosslinking of unsaturated polyester by conjugated soybean oil via diels alder reaction
Doymamış poliesterin konjuge soya yağı kullanarak diels-alder reaksiyonuyla çapraz bağlanması
  1. Tez No: 459380
  2. Yazar: EREN ESEN
  3. Danışmanlar: DR. EDİZ TAYLAN, PROF. DR. SELİM HAMİT KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada doymamış poliester (UPE) konjuge soya yağı (CSO) ile Diels Alder reaksiyonu kulanılarak çapraz bağlanmıştır. Amaç, toksik ve uçucu olmayan bir reaktif seyreltici kullanmak ve sadece ısıtılarak kalıp içinde kürleşebilen tek parça UPE hazırlamaktır. Çapraz bağlanma reaksiyonu konjuge soya yağının konjuge dien sistemi ve doymamış poliesterin maleat çift bağları arasında Diels Alder reaksiyonu ile gerçekleşmiştir. Reaksiyonun doğru stokiyometrisini hesaplamak imkansız olduğu için bu oran deneyler sonucu bulunmuştur. Reaksiyon koşulları (reaksiyon süresi ve sıcaklığı) ise konjuge soya yağını dien olarak kullanarak bulunmuştur. En yüksek reaksiyon verimliliği ve tek parça termoset ürün hiçbir çözücü yada katalizör kullanmadan yalnızca trans,trans konjuge soya yağı (t-CSO) kullanılarak elde edilmiştir. Trans,trans konjuge soya yağı, konjuge soya yağının eladinizasyonu ile elde edilmiştir. Konjugasyon ve konjuge çift bağı geometrisinin çapraz bağlanma reaksiyonuna etkisi, doğal soya yağı, konjuge soya yağı ve trans,trans konjuge soya yağını dien olarak kıyaslayarak incelenmiştir. Ürünlerin karakterizasyonu FTIR ve NMR spektroskopiyle ve farklı bileşen ağırlık oranıyla elde edilmiş UPE:t-CSO çapraz bağlı ürünlerinin mekanik özellikleri yüzey sertliği, basma-kırılma ve çözücüde şişme testleriyle incelenmiştir. Mekanik testler doymamış poliester miktarı arttırıldığında, ürünlerin çapraz bağlanma yoğunluğu, yüzey sertliği ve sıkıştırma mukavemeti arttırılmıştır. Bu metodla % 50 oranında yenilenebilir bir kaynak olan soya yağı içeren termoset UPE parçaları elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, unsaturated polyester (UPE) is crosslinked with conjugated soybean oil (CSO) with using the Diels Alder reaction and to prepare a one component UPE which can be cured in the mold simply by heating. The goal is to use a nontoxic and non-volatile reactive diluent for curing of UPE. Crosslinking reaction occurred between conjugated diene part of the CSO and the maleate double bonds of the UPE via the Diels Alder reaction. Because it was hard to predict the correct stoichiometry of the reaction, it was determined experimentally. The reaction conditions (reaction time and temperature) were determined by using CSO as a diene. The best reaction efficiency and high crosslinking density was obtained only by using trans,trans conjugated soybean oil (t-CSO). Without using any solvent or catalyst. t-CSO was obtained by the elaidinization of CSO. The effects of conjugation and conjugated double bond geometry were investigated by comparing natural soybean oil, CSO and t-CSO as a diene in the crosslinking reaction. Characterizations of products were done by FTIR and NMR spectroscopy and mechanical properties of UPE:t-CSO crosslinked products with different weight ratios of components were analyzed by surface hardness, compression and swelling tests. Mechanical tests showed that, with higher amount of UPE, relative crosslink density, surface hardness and compressive strength of products were increased. Cured UPE samples containing up to 50% renewable, plant oil based t-CSO were produced.