Poliesterin süperkritik karbondioksit ortamında boyanmasında proses şartlarının renge etkisinin incelenmesi
An investigation of process parameters on color during dyeing of poli̇ester in supercritical carbondioxide medium
- Tez No: 596583
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Madde, belirli bir sıcaklık ve basınç değerlerinin (kritik sıcaklık ve kritik basınç: kritik nokta) üstünde süperkritik akışkan halini almaktadır ve süperkritik akışkan ne gaz ne de sıvı haldedir fakat ikisinin de özelliklerine sahiptir. Literatürdeki çalışmalarda tekstil terbiye işlemlerinde süperkritik karbondioksit (scCO2) akışkan ortamında işlem (susuz işlem) teknolojisinin kullanımının birçok avantaj sağladığı rapor edilmiştir. Süperkritik karbondioksit (scCO2) akışkan ortamında işlem (susuz işlem) teknolojisinin tekstil terbiyesindeki kullanımı da endüstriyel olarak uygulanabilir görünmektedir. ScCO2 yöntemi kullanıldığında kimyasal tüketiminin az ve atık su yükünün olmaması çevresel açıdan önemli rol oynamaktadır. Yüksek lisans tezinde; yenilikçi süperkritik karbondioksit (scCO2) akışkan ortamında işlem (susuz işlem) teknolojisinin poliesterin boyanması konusunda incelemesi yapılmıştır. Süperkritik karbondioksit ortamında poliesterin boyanması için belirlenmiş olan sabit sıcaklık ve basınç değerlerinin (120°C ve 250 Bar) dışında kalan bölgelerde boyama değişimlerinin analizleri yapılmış, farklı sıcaklık, basınç ve yoğunluk değerlerinde elde edilen sonuçların kıyaslanması da gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The material becomes supercritical fluid above a certain temperature and pressure (critical temperature and critical pressure: critical point), and the supercritical fluid is neither gas nor liquid but has the properties of both. In the literature studies, it has been reported that the use of supercritical carbon dioxide (scCO2) fluid treatment (anhydrous process) technology in textile finishing processes has many advantages. The use of supercritical carbon dioxide (scCO2) in a fluidized environment (non-aqueous process) technology in textile finishing seems to be industrially applicable. When the ScCO2 method is used, chemical consumption is low and wastewater load plays an important role in environmental aspects. In this master thesis; Innovative supercritical carbon dioxide (scCO2) treatment in fluidized media (non-aqueous process) technology has been examined for polyester dyeing. The dyeing changes were analyzed in regions other than the fixed temperature and pressure values (120 ° C and 250 Bar) which were determined for dyeing polyester in supercritical carbon dioxide medium and comparison of the results obtained at different temperature, pressure and density values were performed.