Tencel kumaşların tutum özelliklerinin dikiş büzgüleri oluşumu açısından incelenmesi
The research of the handle properties of tencel fabrics in point of the formation of the seam puckers
- Tez No: 198346
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ÇİTOĞLU, Y.DOÇ.DR. MÜGE YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETTENCEL KUMAŞLARIN TUTUM ÖZELLİKLERİNİN DİKİŞBÜZGÜLERİ OLUŞUMU AÇISINDAN İNCELENMESİDikiş büzgüleri, ürün kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve hazır giyimüretiminde en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Son yıllarda tekstil vekonfeksiyon sektöründe yaşanan gelişmelere rağmen, dikiş büzülmesi problemineçare bulunamamaktadır. Bu çalışmada dikiş büzülmesinin sıkça görüldüğü tekstilyüzeylerinden Tencel incelenmiştir.Bu kapsamda, ilk olarak Tencel kumaşların eğilme, sıkıştırma, uzama, şekilalabilirlik vb. gibi tutum özelliklerinin değerleri FAST ( Basit Testler ile KumaşDeğerlendirme ) ölçüm sistemi ile tespit edilmiş ve yorumlanmıştır.Daha sonra belirli uzunluklarda kesilmiş kumaş şeritlerine, düzgün bir dikişoluşumu sağlanarak, iki farklı iplik türü ve iki farklı baskı ayağı basıncı ile dikişdenemeleri yapılmıştır. Dikiş öncesi ve sonrası kumaş uzunlukları ile katlararasındaki kaymalar ölçülmüş ve istatistiksel hesaplamaları yapılmıştır.Dikiş testi sonuçları ile kumaş tutum özelliklerinin değerleri karşılaştırılarak,büzgüsüz bir dikiş için dikiş makinesi ayarlama parametreleri önerilmiştir.Mayıs, 2005 Hanife Burcu YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RESEARCH OF THE HANDLE PROPERTIES OF TENCELFABRICS IN POINT OF THE FORMATION OF THE SEAMPUCKERSSeam pucker is one of the most appear problems in ready-made clothingproduction which effects the quality of the product in negative aspect. Inspite ofdevelopments of the textile and apparel industry in recent years, the solution of theseam pucker problem can not be discovered. In this study, Tencel, which is one ofthe textile surfaces that has seam pucker problem rather frequently, was examined.At this scope, first values of handling properties of Tencel fabrics such asbending, compression, extensibility, formability etc. were detemined with the FAST( Fabric Assurance by Simple Testing ) measuring system and then explained.Afterwards, varied sewing experiments were done on fabric strips that were cutinto specific lengths by applying with two different sewing threads and two differentpressers foot pressure value by obtaining the correct seam formation. Strips lengthsboth before and after sewing and length differences between top and bottom layerswere measured, statistical calculations were done.Optimal setting parameters of sewing machine to prevent seam puckers wereproposed by comparing results of sewing tests and values of fabrics handlingproperties.Mayıs, 2005 Hanife Burcu YILDIRIM