Denim kumaşlarda üretim parametrelerinin tutum ve performans özellikleri üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of production parameters on attitude and performance properties in denim fabrics
  1. Tez No: 813032
  2. Yazar: YASEMİN ŞENER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KAPLANGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz tüketicileri giysi tercihlerini yaparken görünümünün yanında sağladıkları konfor özellikleri ile ilgilenmektedirler. Son yıllarda yapılan tüketici tercihi araştırmaları, satın alma tercihlerinde giysi konforunun ve ilgili kumaş özelliklerinin payının arttığını göstermektedir. Konfor tanımlanması kompleks ve güç bir olgudur. Bir kişinin kendini konforlu hissedebilmesi için giydiği giysiden ve/veya çevreden herhangi bir uyaranın beyne iletilmemiş olması gerekir. Bu açıdan konfor kavramı psikolojik, fiziksel, termal ve hareket konforu gibi birçok özelliği içermektedir. Günümüzde tüketiciler doğal kaynaklı malzemelere daha fazla önem vermeye başlamıştır. Değişen kullanıcı beklentileri denim giysilerin konfor özelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Özellikle gömlek ve elbise yapımında ya da çocuk giysilerinde kullanılmakta olan düşük birim alan kütlesine sahip denim kumaşlar için dokunsal konfor oldukça önemlidir. Bu gerçekten yola çıkarak bu tezde; farklı doğal malzemelerin özellikle konfor açısından avantajlarını kullanarak konforlu denim kumaşlar geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tencel, modal, soya proteini ve kaşmir liflerinin denim kumaş yapısında pamuk ile birlikte kullanılıp, 4 farklı denim yıkama kullanılarak geliştirilen yüksek dokunsal konfor özelliklerine sahip denim kumaşların, dokunsal konfor özelliklerinin bilimsel yöntemlerle ölçülmesinin yanı sıra kantitatif olarak ifade edilmesi ve karşılaştırmalarının yapılması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmada tüm verilerin değerlendirilmesi sonucunda denim kumaşların dokunsal konfor özelliklerini lif tipi, dokuma yönü ve yıkama tipinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The consumers of today, interests with comfort properties beside of apperance when makes the clothing preferences. The consumers preferences survey in recent years indicates that related fabric properties and clothing comfort effects the ratio of increasement of purchasing preference. The definition of comfort is complex and hard explainable fact. For to feel comfortable any stimulus from the clothing and/or environment must not be transmitted to the brain. In this respect, the comfort includes many features such as psychological, physical, thermal and movement comfort. Today, consumers have begun to give more importance to materials of natural origin. Changing user expectations are highlight the comfort features of denim clothing. Tactile comfort is very important especially for denim fabrics with low unit area mass, which are used in shirts and dresses or children's clothing. Based on this fact, in this thesis; It is aimed to develop comfortable denim fabrics by using the advantages of different natural fibers, especially in terms of comfort. It is aimed to quantitatively express and compare the tactile comfort properties of denim fabrics with high tactile comfort properties, which are developed by using tencel, modal, soy protein and cashmere fibers together with cotton in the denim fabric structure and using 4 different denim washes. In this study as a result of the evaluation of all the data, it was seen that fiber type, weaving direction and washing type were effective on the tactile comfort properties of denim fabrics.