eXaMpLe project: XML based content management engine
eXaMpLe projesi: XML tabanlı içerik yönetim motoru
- Tez No: 198354
- Danışmanlar: PROF.DR. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETWeb sitesi yada portal geliştirilirken değişik amaçlar için hazırlanmış birçokyazılım geliştirme çatısı kullanılıyor. Bunlardan birkaçına örnek olarak arabirimyönetim çatısı ve uygulama çatıları verilebilir.Bu tezde, özellikle yoğun içerik içeren web portallarını geliştirmek içintasarlanmış birçok çatı geliştirilmiştir. Bu çatılar, içerik yönetim motoru adı altındagruplandırılabilirler. eXaMpLe Projesi, bir arabirim yönetim çatısı, bir içerik yönetimçatısı, bir sınıflandırma çatısı ve bir yapılandırma yönetim çatısı içerir. Bu çatılar, webgeliştirme alanına birkaç yenilik getiriyor. Örnek vermek gerekirse, JEWEL Sistem,arabirim yönetim çatısı, 11 adet XML tabanlı yapılandırma dosyası kullanıyor.Böylelikle, web sitesi içi yönlendirme yönetimi, kullanıcı yönetimi, rol tabanlıgüvenlik yönetimi ve dinamik arabirim yönetimi özelliklerini de destekleniyor. Başkabir örnek olarak, içerik yönetim çatısı olan Quarry, her tür bilgiyi sınıflandırarakgeliştiriciye düzenlenmiş ve yönetilebilir bir ortam sunuyor. Bu araçlar sadecebirbirleriyle uyum içinde çalışabilmelerinin yanısıra herbiri ayrı ayrı başka projelerdede kullanılabilirler. eXaMpLe Projesi tamamıyla Java'da ve açık kaynak teknolojilerikullanılarak, yazılım geliştirme sürecinin her evresinde standartlar ve önerilenteknikler takip edilerek geliştirilmiştir.Ekim 2005 Lemi Orhan Ergin
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMany frameworks are being used for different purposes for developing webapplications, such as web sites and portals. Some are responsible for layoutmanagement and some are used as an application server. However, there exists a lackof frameworks for developing content intensive web sites.In this thesis, a set of frameworks for developing the backbone of web portals,especially for content intensive web applications is introduced. Totally, these toolscan be grouped as content management engine. eXaMpLe Project contains a web pagelayout framework, a content management framework, a category managementframework and a configuration management framework. These frameworks offersome original enhancements to web development area. For instance, JEWEL Systemwhich is the layout management framework of eXaMpLe Project, uses 11 XML filesin order to support navigation management, user management, role-based security anddynamic layout management. Also Quarry, which is the content managementframework, categorizes all kind of data and let it be accessed as an organized form ofdata. Not only these frameworks can work together seamlessly, but also each one isdesigned to work as a component. All of them have completely been written in Javaand by open-source technologies and by following the standards and best practices ofweb application development.October 2005 Lemi Orhan Ergin