Hazır giyim sanayiinde klasik erkek gömleği üretiminin standart sürelerinin MTM yöntemi ile belirlenmesi
Examining of the standart production time of classical men's shirt by the MTM method
- Tez No: 198363
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ÇİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZETHAZIR GİYİM SANAYİİNDE KLASİK ERKEK GÖMLEĞİÜRETİMİNİN STANDART SÜRELERİNİN MTM YÖNTEMİ İLEBELİRLENMESİBu tez çalışmasında; klasik erkek gömleği modeli için standart üretim süresi,işletmenin mevcut çalışma şartları ve belirlenen iş akış şeması doğrultusunda MTMyöntemi ile belirlenmiştir.Sunulan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanınamacı ve MTM yönteminin önemi anlatılmıştır.İkinci bölümde; tez konusu ile ilgili literatür araştırılmıştır. İş etüdünün tanımı,zaman saptama yöntem ve teknikleri, önceden belirlenmiş zaman sistemlerinintanımı, MTM Metodu ve Sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca klasik erkekgömleğinin genel özellikleri belirtilmiştir.Üçüncü bölümde; araştırmada kullanılan materyaller, makineler ve araştırmayöntemi tanıtılmıştır. Araştırma yapılan işletmenin özellikleri belirtilmiş ve kolaylıksağlaması açısından iş merkezleri ve işlemler kodlanmıştır. Seçilen ürünün özelliklerive yöntemin nasıl kullanılacağı açıklanmıştır.Dördüncü bölümde; işlemlerin önce şematik görünümleri verilmiş, ardındantemel zaman analizleri tek tek hesaplanarak bulunmuştur.Beşinci bölümde; temel zaman değerleri toplanarak, toplam temel zamanbulunmuştur. Bulunan bu değerlere dinlenme ve dağılım zamanı eklenerek birgömleğin üretiminin standart zaman değerine ulaşılmıştır.HAZİRAN 2005 Sunay IŞIK ULUDAĞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXAMINING OF THE STANDARD PRODUCTION TIME OFCLASSICAL MEN?S SHIRT BY THE MTM METHODIn this piece of thesis study, classical men?s shirt model standard productiontime has been defined by MTM method in parallel to the organisation?s workingconditions and determined work flow scheme.There have been five parts in the presented thesis study. The purpose of thestudy and the importance of MTM method have been explained in the first part.In the second part, the literature on the subject of the thesis has beeninvestigated. Information about the definition of the work study, the definition of thepre-determined time systems, MTM Method and systems have been given. Inaddition to these, the general features of the classical men?s shirt have also beenmentioned.In the third part, the materials, the machinery and the research method whichwere used in the research are introduced. The characteristics of the organisation atwhich the research was held have been clarified and the work centres together withthe procedures are coded for laborsaving purposes. The characteristics of the chosenproduct and the use of the method have been explained.In the fourth part, first the schematic aspects of the procedures have been givenand then the time analyses have been found by calculating one by one.In the fifth part, the total basic time has been found by adding basic timevalues. By adding the resting and distribution time to these values, the standard timevalue of a shirt?s production has been achieved.JUNE 2005 Sunay IŞIK ULUDAĞ