Yığın kalıplama bileşimi ile elde edilen malzemelerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving the mechanical properties of materials obtained from bulk molded compound
- Tez No: 198462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYIĞIN KALIPLAMA BİLEŞİKLERİBu çalışmada farklı miktarlardaki cam elyafının yük altındaki davranışı incelenmiştir.Çalışmayı üç bölüme ayırmak mümkündür. Birinci bölümde kompozitler hakkında genelbilgiler verildikten sonra kompozitlerin üretim teknikleri ile ilgili bilgilerin verildiğibölümler yer alır.Kompozitlerde matris fazdan bahsedildikten sonra kompozitlerde takviye fazlarınüzerinde durulmuş ve modifiye ediciler incelenmiştir. Katkı malzemelerinin işlevleri elealınmış ve kompozit üretim prosesleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ?BMC, Bulk Molding Compound? hamurunun üretimi, anayapısı ve kullanım alanlarını esas alır. BMC proses aşamaları hakkında bilgi verildiktensonra BMC'nin ana yapısı anlatılmış ve kullanım alanları üzerinde durulmuştur.Farklı miktarlardaki cam elyaflarını içeren BMC'ler için yapılan analizler sonucunda eldeedilen değerler grafiklerle birlikte sunulmuştur. En son bölümde yapılan çalışma ile ilgilibir değerlendirme bulunmaktadır.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYBMC, BULK MOLDİNG COMPOUNDIn this study the behaviour of different amounts of glass fibre under loads is presented.The study is seperated in three parts. In the first part composites are discussed generallythen the production methods are detailed.Before explaining dispersed phases and modifieres are detailed according to their types.Then composite matrix phases are given. Detailed information about additive materialfunctions and composites manufacturing prosesses are presented.The second part of the study contains the manufacturing of ?BMC, Bulk MoldingCompound?, basic structure and usage.After the BMC process steps explained basicstructure detailed and usage branch are explained.The results obtained from the analysis for different amounts of fibre glasses BMC?s. Lastsection to have an idea about the the bulk molding compounds under loads.x