İstanbul limanlarında balast suyu örneklemeleri
Ballast water samplings in İstanbul ports
  1. Tez No: 198461
  2. Yazar: DİDEM GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETSTANBUL L MANLARINDA BALAST SUYU ÖRNEKLEMELERBalast Suyu 1870'lerin sonlarından beri gemilerin tamamen yüklü olmadığı durumlardapervane ve dümenin suya batması, rüzgara karşı yön kontrolü ve dengeyi arttırmak içinkullanılmaktadır. Balastın alınmasıyla sudaki sucul organizmalar gemideki balasttanklarına pompalanır.Balast suyu örneklemesi biyolojik istilaların risk yönetimi açısından çok önemlidir.nsan eliyle zararlı sucul organizmaların gemicilikle, özellikle balast sularıyla taşınımı,biyolojik çeşitliliğin azalmasına, ekosistemin değişimine, insan sağlığı üzerindeolumsuz etkilere ve bazı bölgelerde ekonomik kayıplara öncülük etmiş ve bu konuyaolan ilgi son 10 yılda oldukça artmıştır.Türkiye'de herhangi bir balast suyu izleme programı bulunmamasına rağmen, Türkiyesuları dünyanın en yoğun gemi trafiğini içerir ve ilgili sorunlar Türkiye için çokönemlidir.Bu çalışmada, stanbul Limanlarını ziyaret eden 7 geminin balast tanklarından suörnekleri alınmış ve incelenmiştir. Örneklerin incelenmesi sonucunda, 6 sınıfa ait 15zooplankton türü ve 6 sınıfa ait 61 fitoplankton türü saptanmıştır. Saptanan türlere ait200 adet renkli fotoğraf verilmiştir.Balast sularının yönetiminde ve biyolojik açıdan değerlendirilmesinde bu çalışmanınyararlı olacağı düşünülmektedir.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYBALLAST WATER SAMPLINGS IN ISTANBUL PORTSBallast water has been used since the late 1870?s in cases where ships are not fullyloaded in order to submerge the propeller and rudder in the water, to operate effectivelyand to control the trim and increase the stability. With the intake of ballast, aquaticorganisms in the water are pumped on board into the ballast tank.Ballast water sampling is very important for biological invasions risk management. Thehuman mediated transfer of harmful organisms via shipping, specifically via ballastwater transport leading to the loss of biodiversity, alteration of ecosystems, negativeimpacts on human health and some regions economic loss, has raised considerableattention to this topic in the last decade.Although there has been no ballast water program in Turkey, Turkish water includesone of the busiest shipping ways in the world and related problems are very importantfor Turkey.In this study, ballast water samples were taken from ballast tanks from 7 vessels thatentered Istanbul Ports and examined. From the examination of the samples, 15zooplankton species belonging to 6 classes and 61 phytoplankton species belonging to 6classes were identified. 200 color photographs were given belonging to identifiedspecies.It is considered that this study will be beneficial on ballast water management andevaluated in point of biologically.ix