Toplam bakım yönetimi ve orman ürünleri işletmesinde uygulanması
Total maintenance management and application in a forest products enterprise
  1. Tez No: 198471
  2. Yazar: DERYA SEVİM KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZETTOPLAM BAKIM YÖNETİMİ VE ORMAN ÜRÜNLERİ İŞLETMESİNDEUYGULANMASIToplam Verimli Bakım (TVB), üretim sistemlerinde sıfır ekipman duruşu ve sıfır kalitehatasını hedefleyen bir bakım yöntemidir. Altı büyük kayıp olarak adlandırılan; arızakayıplarını, hazırlık ve ayar kayıplarını, küçük duruş ve boşta çalışma kayıplarını, hızkayıplarını, kalite kayıpları ve ürün kayıplarını ortadan kaldırmayı hedefler. Yapılançalışmalar TVB'nin başarılı bir biçimde uygulanması sonucunda; üretim giderlerininazaldığını, verimliliğin arttığını, arızaların azaldığını, toplam ekipman verimliliğininarttığını, müşteri şikayetleri ve iş kazalarının azaldığını göstermektedir.TVB uygulaması gelişmiş ülkelerde veya gelişmekte olan birçok ülkede hızlayaygınlaşmaktadır. Bu çalışma ile modern işletmelerde hızla yaygınlaşan TVBuygulamasına Türkiye mobilya endüstrisi için geçiş koşullarının analiz edilmesiamaçlanmıştır.Çalışmanın amacı ve bu amaç doğrultusunda uygulanan araştırma yöntemi ?teorikçalışmalar, endüstriyel bir uygulama örneği, genel endüstriyel durum tespiti ve ortakdeğerlendirme? gibi 4 ana başlık altında özetlenmiştir.Literatür çalışması ile elde edilen kuramsal bilgi ve verilerin değerlendirilmesisonucunda yapılacak olan çalışmanın genel çerçevesi çizilmiş, yöntem ve uygulamakoşulları planlanmıştır.Endüstriyel bir uygulama örneğinin gerçekleştirilmesi amacıyla seçilen mobilyaişletmesinde ilk aşamada 2001 yılına ait arıza bildirim formları ve bakım giderleriincelenmiştir. İnceleme sonucunda; TVB uygulanacak makine grubu (masifleme hattı)seçilmiş, TVB master planı hazırlanmıştır. Hazırlanan master planı bir yıllık çalışmaplanı dahilinde 2002 yılında işletmede uygulanmıştır. Uygulama sonucunda; TVBmaster planı uygulaması ile elde edinilen kazanımların mevcut durumla karşılaştırılmasıyapılmıştır.Türkiye Orman Ürünleri Endüstrisinde bakım planlaması ile ilgili genel bir durumunbelirlenmesi amacıyla Marmara Bölgesindeki Büyük Ölçekli Mobilya (BÖM)işletmelerini kapsayan bir anket çalışması yapılmıştır. Yüz yüze anket ve yerindegözlem yöntemi ile bölgede yer alan 98 işletmeden % 62'sinin ankete katılımısağlanmıştır. Anketler SPSS ortamında değerlendirilerek, endüstriyel uygulama örneğiile ilişkilendirilmiştir.xAraştırmada; sektörel değerlendirmeyi amaçlayan anket uygulaması sonucundaTürkiye'deki BÖM işletmelerinin % 49 gibi büyük bir çoğunluğunda sadece arızaolduğunda bakım yöntemi uygulandığı, doğrudan TVB uyguladığını belirtenişletmelerin oranının ise sadece % 10 olduğu bulunmuştur. TVB kavramının dünyadaulaştığı gelişme düzeyi, Türkiye'de örnek bir mobilya işletmesi için TVBuygulamasının sonuçları ve olası getirileri verilerle ortaya konmuştur. TVB uygulamasısonucunda işletmede arıza oranlarının ortalama % 35 oranında azaldığı görülmüştür.TVB uygulamasından elde edilen veriler ve anket sonuçları birlikte değerlendirilerekTürkiye Orman Ürünleri Sektörü için öneriler geliştirilmiştir.xi
Özet (Çeviri)
SUMMARYTOTAL MAINTENANCE MANAGEMENT AND APPLICATION IN AFOREST PRODUCTS ENTERPRISETotal Productive Maintenance (TPM) aims zero breakdowns and zero defects. It aims toignore ? six big losses? as breakdowns, set up times, idling and minor stoppages,adjustment times, reduced speed, process defects. The studies show that a successfullyapplied TPM, reduces the manufacturing costs, sudden stops, customer complaints andlabour accidents; increases the productivity and the total equipment productivity.In this study, it is aimed to analyse the transition conditions of TPM for TurkishFurniture Industry as it is world wide system in the modern enterprises in thedeveloping countries.The aim of the study and the method can be summarized under four titles. These are;theoretical studies, industrial application example, general status in the industry,common evaluation.With the literal and the evaluation of data, the general frame for the study was obtained,method and application conditions were planned.In the company which was chosen for the industrial application, breakdown reports andmaintenance costs of 2001 were examined as the first step. The result of this was, themachine group to apply TPM was chosen and the TPM master plan was prepared. Thismaster plan was applied in the company in the 1 year labour schedule in the year 2002.With the result of this application; the advantages of the master plan application wascompared to the existing status.In the study face-to-face inquiry and observation in its place method was used to thelarge-scaled enterprises in the Marmara Region. 62 % of 98 enterprises have answeredthe questions. The questionnaires were evaluated by SPSS and were brought to relationwith the application.In the study; as the result of the qustionnaire aiming sectorel evaluation 49 % of thelarge-scaled enterprises in Turkey mostly apply maintenance only when the breakdownoccurs, the enterprises directly indicating that they use TPM makes up the 10 %. Thedevelopment level of TPM concept in the world was determined by the result of theTPM applications and the possible incomes for an furniture enterprise in Turkey. Thebreakdowns were reduced by 35 % with the application of TPM. Suggestions forTurkish Forests Products Sector were made by the results of the application with theevaluation of TPM and maintenance background of Turkish Furniture Industry.xii