CAD sistemleri ve Türkiye mobilya endüstrisinde uygulanma etkinliğinin analizi
CAD systems and analyses of its application efficiency in Turkish furniture industry
  1. Tez No: 198472
  2. Yazar: EMİNE SEDA ERDİNLER GÖZLÜKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
CAD SİSTEMLERİ VE TÜRKİYE MOBİLYA ENDÜSTRİSİNDEUYGULANMA ETKİNLİĞİNİN ANALİZİBilgisayar Destekli Tasarım (CAD) bir mühendislik tasarımının değiştirilmesi, analizedilmesi ya da geliştirilmesinde bilgisayardan faydalanılan tüm tasarım aktiviteleriniiçermektedir. CAD sistemlerinin kullanıldığı işletmelere hem zaman, hem kalite hem deekonomik yönden kazanç sağladığı pek çok araştırma ve uygulama ile kanıtlanmıştır.Önemli olan bu sistemleri olabildiğince doğru, eğitimli ve ihtiyaca yönelik kullanmayıbilmektir.CAD sistemleri gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma ile deTürkiye Mobilya Endüstrisinde CAD sistemlerinin kullanım etkinliğinin belirlenmesiamaçlanmıştır.Çalışmanın amacı ve bu amaç doğrultusunda bu güne dek yapılan çalışmalar, Türkiyemobilya endüstrisinin genel durumu, CAD sistemleri ile ilgili endüstriyel uygulamaörnekleri ve değerlendirme olarak 4 ana başlıkta toplanmıştır.Literatür çalışması ile elde edilen bilgilerin sonucunda yapılacak olan çalışmanın genelçerçevesi çizilmiş, yöntem ve uygulama koşulları planlanmıştır.Türkiye Orman Ürünleri Endüstrisinde CAD sistemleri kullanımı ile ilgili genel durumdeğerlendirilmesi amacıyla Marmara Bölgesindeki Büyük Ölçekli Mobilya işletmelerinikapsayan bir anket çalışması yapılmıştır. Yüz yüze anket ve yerinde gözlem yöntemi ilebölgede yer alan 98 işletmeden %64'ünün ankete katılımı sağlanmıştır. Anketler SPSSistatistik programı ile değerlendirilmiştir.Endüstriyel uygulama örneklerinin gerçekleştirilmesi amacıyla seri üretimle çalışan vesipariş tipi üretim sistemiyle çalışan iki örnek işletme seçilmiştir. Seçilen mobilyaişletmelerinde ilk etapta kullanılan CAD programları incelenmiş ve tanınmıştır. Dahasonraki aşamalarda işletme çalışanlarının bu programları nasıl kullandıklarıgözlemlenmiştir. Gözlemler sonucunda programların etkin bir şekilde kullanılmadığıbelirlenmiştir.Araştırmada; anket uygulaması sonucuna göre, Marmara Bölgesindeki Türkiye BüyükÖlçekli Mobilya ( BÖM) işletmelerinin % 38'inde tasarım bölümü organizasyon şemasıiçinde bağımsız bir birim olarak yer almaktadır. İşletmelerin kullandığı programlararasında popüler olmasından dolayı AutoCAD % 43 ile en çok kullanılan programolarak saptanmıştır. Bu programı 3DMAX (%9.1), Photoshop (%8.1) ve ArCon (%8.1)takip etmektedir. İşletmelerin sadece % 8'inde tasarım işlemlerinde bilgisayar desteğialınmamaktadır.Endüstriyel uygulama örneklerinden alınan veriler sonucunda CAD uygulaması ilesiparişi karşılama süresi 4 gün (% 57) azalarak 7 günden 3 güne düşmüştür. CADsisteminin doğrudan katkısı ile siparişi karşılama süresinde %57 azalma sağlanmıştır.CAD sistemlerinin CAM sistemleri ile entegrasyonunun sağlanmadığı durumlarda CADsistemleri üretim miktarını doğrudan etkilemese de dolaylı olarak üretim miktarındaartış gözlemlenmiştir. Uygulama yapılan işletmede CAD sistemi kullanımı ile üretimmiktarında 4 aylık süreçte dolaylı olarak % 34 artış sağlandığı saptanmıştır. Aynıişletmede AutoCAD kullanımı ile sipariş karşılama işlemlerinin kısa süredeixkarşılanmasına bağlı olarak malzeme sipariş süresi 1 aydan 1 haftaya inmiştir. Malzemetedarik süresinde %90 azalma görülmüştür. Bu sonuç, üretim miktarında olduğu gibiCAD sisteminin işletmede oluşturduğu dolaylı bir etkiden kaynaklanmaktadır.Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek Türkiye Mobilya Endüstrisi için önerilergetirilmiştir.SUMMARYx
Özet (Çeviri)
CAD SYSTEMS AND ANALYSES OF ITS APPLICATION EFFICIENCY INTURKISH FURNITURE INDUSTRYComputer Aided Design involves any type of design activity which makes use ofcomputers to develop, analyze or modify an engineering design.CAD systems bring thebenefits of quality, time and money to the enterprises. The important thing is to usethese systems correctly and with regard to the needs.CAD systems are used widely in developed countries.In this study, it is aimed todetermine the application efficiency of CAD systems in Turkish Furniture Industry.The aim of the study and the method can be summarized under four titles: Previousstudies, general status of Turkish furniture industry, Industrial application examplesabout CAD systems and common evaluation.Method and application conditions were planned and the general frame of the study wasdetermined by the literature and evaluation of data.In the companies chosen, CAD programs were observed and studied as a first step. Infurther steps the observations of how the CAD systems were used have taken place. Asa result, it is observed that the CAD systems are not used efficiently .In the study, face-to-face inquiry and observation in the company place methods wereapplied to large-scaled enterprises in the Marmara Region. 64 % of 98 enterprises haveanswered the questions. The questionnaires were evaluated by SPSS.As a result of the questionnaire; in 38 % of the Turkish furniture industry enterprises,the design department takes place in the orgnization tree. AutoCAD has been the mostpopular and mostly used program by 43 %. In 8 % of the enterprises computers do nottake place in the design activities. As a result of the observations in the industrialapplication examples it is determined that the use of CAD application decreases thetime to respond to orders by 57 %. Application of CAD systems do not affectproduction amounts directly but, the use of CAD system in the enterprises has increasedthe production 34 % indirectly. In the same enterprise as the result of the decrease oftime in responding the orders, the raw material ordering period is decreased by 90 %Finally, suggestions were made for Turkish Furniture Industry.xi