Diş ünite su sistemlerinde mikrobiyal kontaminasyonun araştırılması
Research of microbial contamination in dental unit water system
  1. Tez No: 198477
  2. Yazar: DUYGU GÖKSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diş ünite su sistemleri dar çaplı, uzun, naylon veya farklı. malzemelerden yapılmış çoksayıda boru içermektedir. Bu borular içinde akan su, uzun süre durgun halde kaldığındasıcaklığı artabilmektedir. Bu şartlar, patojenler için bir sığınak olarak hizmet edebilenmikrobiyal biyofilmlerin oluşumları için uygun ortamı sağlamaktadır.Diş ünitelerinin büyük çoğunluğu şebeke suyu ile doğrudan bağlantılı olduğundan, sistemyüksek sayıda mikroorganizma ile kontamine olabilmektedir. Yapılan araştırmalardaPseudomonas, Legionella, tüberküloz yapmayan Mycobacterium, Candida gibi patojenlerinde diş ünite su sistemlerinde saptanması endişe uyandırmıştır. Bu durum özelliklebağışıklık sistemi baskılanmış olan hasta ve diş hekimlerinde ciddi sağlık problemlerioluşturabilmektedir.Bu çalışmada 20 diş ünite su sisteminin farklı noktalarından alınan 59 su örneği totalaerobik mezofilik heterotrofik bakteri sayısı (TAMHB), mantar ve Legionella cinsibakterilerin varlığı bakımından incelenmiştir. 59 su örneğinin sadece 2'sinin (% 3.4)TAMHB sayısı American Dental Association (ADA)'nın belirlediği standarda(< 200 CFU/ml) uygun bulunmuştur. Diğer su örneklerinde bu sayının oldukça üstündeolduğu gözlenmiştir. İncelenen diş ünite su sistemlerinden dokuzu bakteri, yedisi mantarolmak üzere 16 izolat elde edilmiştir İzole edilen 9 bakteriden ikisinin Pseudomonasfluorescens, ikisinin Moraxella sp., ikisinin Pasteurella haemolytica, ikisininPhotobacterium damsela, birinin Ochromobacterium anthropi oldukları saptanmıştır.İncelenen 59 su örneğinde Legionella cinsi bakteriler saptanmamıştır.Sonuçlar, diş ünite su sistemlerinin düzenli kontrolünün yapılmasını ve iyileştirilmesiningerekliliğini vurgulamaktadır.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYRESEARCH OF MICROBIAL CONTAMINATION IN DENTAL UNIT WATERSYSTEMSDental unit water systems include a high number of long pipes with small diameter made ofnylon or other materials. When the water that flows in these pipes become stagnant for along time, its temperature may rise. These conditions provide the suitable environment forthe formation of the microbial biofilms that might serve as the shelter for the pathogens.As the big majority of the dental units are directly connected with the network water, thesystem might become contaminated with a great number of microorganisms. At the studiesconducted, the determination of the pathogens such as Pseudomonas, Legionella, Non-Tuberculous Mycobacterium, Candida in the dental unit water systems has led to worries.This case may cause serious health problems in the patients and the dentists with asuppressed immune system.In this study, 59 water samples collected at different points of 20 dental unit water systemswere examined with respect to total aerobic mesophilic heterotrophic bacteria count(TAMHB) and the presence of the fungi and the Legionella type bacteria. Only 2 (% 3.4)out of 59 water samples were found to satisfy the standard established by American DentalAssociation (ADA) with respect to TAMHB count (< 200 CFU/ml). This count wasobserved to be much higher in the other water samples. From the dental unit water systemsexamined, 16 isolates were obtained, nine being bacteria and seven being fungi. Of the 9bacteria that were isolated, two were determined to be Pseudomonas fluorescens, twoMoraxella sp., two Pasteurella haemolytica, two Photobacterium damsela, and oneOchromobacterium anthropi. No Legionella type of bacteria was detected in the 59 watersamples examined.The results emphasize the necessity to conduct a regular check on the dental unit watersystems and to improve these systems.viii